Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Data modyfikacji: 2020-02-21 08:04
Skorpiony >> Androctonus bicolor

Androctonus bicolor

Odkrywca: Ehrenberg Rok: 1828 Nie wymaga rejestracji
 fot.'dawe'
fot.'dawe'  
 fot.'dawe'
fot.'dawe'  

Nazwa łacińska: Androctonus bicolor
Systematyka:
  • Gromada: pajęczaki (Arachnida)
  • Rząd: skorpiony (Scorpiones)
  • Rodzina: Buthidae
  • Rodzaj: Androctonus
Nazwa angielska: Black Fat-Tail Scorpion
Wygląd: Jest to jeden z mniejszych gatunków rodzaju, dorasta do około 7-9cm. Jak większość przedstawicieli rodzaju posiada potężna metasome. Ubarwienie generalnie ciemne, czerwono brązowe wpadające w czarne. Odnóża jak i palce pedipalpów jaśniejsze.
Ciekawostki: Skorpion z racji siły swojego jadu, jak i szybkości polecany doświadczonym hodowcom. A.bicolor nadaje się do trzymania w grupie, w mojej hodowli nie zaobserwowałem żadnych przejawów agresji względem siebie. Trzymając skorpiony grupowo, nie należy zapomnieć o odpowiedniej liczbie schronień, jaki i odpowiedniej ilości owadów karmowych.
Występowanie: Skorpion zamieszkujący tereny Algierii, Maroka, Tunezji.
Biotop: A. bicolor zamieszkują suche tereny stepowe jak i pustynie, chronią się w wykopanych przez siebie płytkich norkach, lub wykorzystują naturalne szczeliny.
Temperatura °C: W dzień 28-32°C, w nocy nie niżej niż 20°C.
Wilgotność powietrza %: Wilgotność powinna się utrzymywać na poziomie 40-50%.
Wielkość samca: Około 7,0cm.
Wielkość samicy: Do 9,0cm.
Długość życia: Przy zachowaniu odpowiednich warunków, skorpiony dożywają około 4-5 lat, a dojrzałość płciową osiągają po około dwóch latach.
Typ terrarium: Dla skorpionów zamieszkujących pustynnych i stepowych
Aktywność: Nocna
Siła jadu: Silny jad
Hodowla grupowa: Po osiągnięciu dojrzałości nadaje się do hodowli grupowej. Lecz nawet w przypadku dorosłych osobników , nie należy wykluczyć aktu kanibalizmu.
Gatunek niebezpieczny wg rozporządzenia: Tak
Temperament: Agresywny
Szybkość ruchu: Szybki
Wielkość terrarium: 30x30x30cm
Żywienie: Skorpion chętnie zjada świerszcze, mniejsze gatunki karaczanów, czy larwy mącznika młynarka.
Rozmnażanie: Jeśli posiadamy dojrzałą parę skorpionów, rozmnażanie nie stanowi większych problemów. Jeśli trzymamy skorpiony oddzielnie, to po połączeniu ich w jednym terrarium natychmiast zaczynają swój “taniec”. Aby samiec mógł złożyć swój spermatofor w zbiorniku nie może zabraknąć płaskiej powierzchni, może to być płaski kamień lub kawałek kory. Przy utrzymaniu dobrych warunków ciąża trwa od 4 do 6 miesięcy. Liczba młodych w miocie może wynosić około 30-40 młodych, młode skorpiony po zejściu z samicy mierzą około 10-12mm. Aby uniknąć kanibalizmu, młode skorpiony należy rozdzielić do osobnych pojemniczków.
Rozpoznawanie płci: Liczba "zębów" na pektynach u samicy wynosi od 20 do 27, natomiast u samca 26 do 32. Samice są zdecydowanie większe i masywniejsze od samców.
Odnośnik do opisu: Androctonus bicolor