Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Data modyfikacji: 2021-01-03 17:10
Skorpiony >> Bothriurus coriaceus

Bothriurus coriaceus

Odkrywca: Amoreux Rok: 1789 Nie wymaga rejestracji
 fot.'araneus'
fot.'araneus'  
 fot.'araneus'
fot.'araneus'  

Nazwa łacińska: Bothriurus coriaceus
Systematyka:
  • Gromada: pajęczaki (Arachnida)
  • Rząd: skorpiony (Scorpiones)
  • Rodzina: Bothriuridae
  • Rodzaj: Bothriurus
Nazwa angielska: Chilean Dwarf Brown Scorpion
Wygląd: Jego ciało przybiera barwę brązową z wyraźnie jaśniejszymi odnóżami.
Ciekawostki: Jad Bothriurus coriaceus możemy powiedzieć, że jest średniej mocy. Co nie oznacza, że możemy go zlekceważyć. Każdy organizm reaguje inaczej na jad. Nawet teoretycznie słaby możemy boleśnie odczuć. Bothriurus coriaceus to skorpion, który jest dość łatwy w utrzymaniu. Warunki, które należy mu zapewnić nie są wygórowane. Ze względu na tendencję do siedzenia w norze polecam go osobom, które już miały wcześniej kontakt z innymi gatunkami skorpionów.
Występowanie: Bothriurus coriaceus to skorpion zamieszkujący przybrzeżne tereny Ameryki Południowej, a dokładniej Chile.
Biotop: Jest to skorpion należący do skorpionów kopiących znacznej głębokości nory w których spędza większość część swojego życia. Bothriurus coriaceus występuje na dość przewiewnych, gdyż przybrzeżnych terenach Chile. Dlatego też jego głównym schronieniem są wykopane przez niego nory. Obce są mu bardzo wysokie temperatury.
Temperatura °C: W dzień 22-25°C, w nocy nie niżej niż 20°C.
Wilgotność powietrza %: Gatunkowi temu zapewniamy wilgotność mieszczącą się w przedziale 55-65%. Miseczka z wodą oraz sporadyczne spryskiwanie części podłoża w zupełności wystarczą.
Wielkość samca: Od około 3,5cm do 4,5cm
Wielkość samicy: Samice dorastają do ponad 5cm.
Długość życia: Skorpion nie zosał dokładnie zbadany, więc trudno powiedzieć jakiego wieku potrafi dożyć.
Typ terrarium: Dla skorpionów zamieszkujących luźną ściółkę leśną
Aktywność: Nocna
Siła jadu: Umiarkowany jad
Hodowla grupowa: Przy zapewenieniu dużej liczby kryjówek i pokarmu, możemy próbować hodowli grupowej, lecz nawet wtedy nie możemy wykluczyć aktu kanibalizmu.
Gatunek niebezpieczny wg rozporządzenia: Nie
Temperament: Temperament trudny do określenia (cecha osobnicza)
Szybkość ruchu: Szybki
Wielkość terrarium: 20x20x20cm
Żywienie: Skorpiona karmimy owadami dobranymi odpowiednio do jego rozmiarów. Małym podajemy pinki, kawałki mączników lub wylęg świerszczy, a dużym wystarczy świerszcz lub dorosły mącznik. Pokarm podajemy co 4-6 dni, młodym co 2-3 dni.
Rozmnażanie: Większość osobników znajdujących się w hodowli pochodzi z odłowu, dlatego tez brak jest dokładnych informacji odnośnie rozmnażania tego gatunku w hodowlach. Starając się rozmnożyć Bothriurus coriaceus łączymy dorosłe osobniki w terrarium, ze znaczną ilością kryjówek oraz płaskimi elementami wystroju na których samiec złoży spermatophor. Po udanej kopulacji można oddzielić parę co na pewno przyśpieszy poród samicy. Wynika to z faktu, iż stres spowodowany obecnością innego skorpiona w terrarium znacznie wpływa na zwolnienie tempa rozwoju embrionów.
Rozpoznawanie płci: Liczba "zębów" na pektynach u samicy wynosi od 12 do 18, natomiast u samca 14 do 20. Pektyny samca są dłuższe. Pektyny samca są dłuższe i ustawione pod bardziej rozwartym kątem. Widać także różnicę w wielkości skorpionów, budowie pedipalpów i metasomy. Samce są mniejsze, ich metasoma wydaje się bardziej masywna, a pedipalpy bardziej krągłe i krótsze.
Odnośnik do opisu: Bothriurus coriaceus