Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Data modyfikacji: 2020-10-07 10:46
Skorpiony >> Hadrurus arizonensis

Hadrurus arizonensis

Odkrywca: Ewing Rok: 1928 Nie wymaga rejestracji
 fot.dawe
fot.dawe  
 fot.dawe
fot.dawe  

Nazwa łacińska: Hadrurus arizonensis
Systematyka:
  • Gromada: pajęczaki (Arachnida)
  • Rząd: skorpiony (Scorpiones)
  • Rodzina: Caraboctonidae
  • Rodzaj: Hadrurus
Nazwa angielska: Giant Desert Hairy Scorpion
Wygląd: H.arizonensis jest największym skorpionem występującym w Ameryce Północnej, dorasta nawet do 14cm. Ubarwiony jest w różnych odcieniach żółci.
Ciekawostki: Duże rozmiary w połączeniu z bardzo ładnym wyglądem zewnętrznym czynią z niego ciekawy obiekt hodowlany, zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych hodowców.
Podgatunki: H.arizonensis dzieli się na podgatunki :H.arizonensis arizonensis (Ewing, 1928), H. arizonensis austrinus (Williams, 1970), H. arizonensis pallidus (Williams, 1970)
Występowanie: Meksyk, USA(Arizona, Kalifornia, Nevada, Utah)
Biotop: Skorpion zamieszkuje pół-suche i jałowe siedliska. Ukrywa się w głębokich norach, lecz znaleźć go można także pod kamieniami.
Temperatura °C: Temperatura w dzień: 28-32°C, w nocy powinna spadać do około 25°C.
Wilgotność powietrza %: 40-50%
Wielkość samca: Nawet do 14cm.
Wielkość samicy: Nawet do 14cm.
Długość życia: Brak potwierdzonych danych odnośnie długości życia skorpiona, spowodowany jest tym, iż wszystkie skorpiony trzymane w hodowli pochodzą z odłowu.
Typ terrarium: Dla skorpionów zamieszkujących pustynnych i stepowych
Aktywność: Nocna
Siła jadu: Słaby jad (porównywalny z jadem pszczoły)
Hodowla grupowa: Nawet dorosłe osobniki mogą wykazywać względemn siebi agresję.
Gatunek niebezpieczny wg rozporządzenia: Nie
Temperament: Agresywny
Szybkość ruchu: Szybki
Wielkość terrarium: 20x20x20cm
Żywienie: Skorpion chętnie zjada świerszcze, mniejsze gatunki karaczanów, czy larwy mącznika młynarka.
Rozmnażanie: Rozmnożenie tego gatunku skorpiona stanowi spore wyzwanie dla hodowców. Aby rozmnożyć H.arizonensis należy zapewnić warunki najbardziej zbliżone do naturalnych, oczywiście także zmienność pór roku.
Rozpoznawanie płci: Ilość zębów na pektynach różni się między podgatunkami jak i płciami. H.arizonensis arizonensis – 32-39 samce, 28-34 samice, H. arizonensis austrinus – 35-41 samce, 28-32 samice, H. arizonensis pallidus – 32-37 samce, 24-31 samice
Odnośnik do opisu: Hadrurus arizonensis

Opis gatunku:
Hadrurus arizonensis (Ewing, 1928)

Hadrurus arizonensis jest bardzo atrakcyjnym skorpionem. Jest to największy gatunek Ameryki Północnej. Może osiągać 14 cm długości. Występuje na terenie Meksyku i USA (Utah, Arizona, Nevada i południowa część Kalifornii). Niestety większość spotykanych w handlu osobników pochodzi z odłowu i jest w bardzo złym stanie.

Warunki naturalne
H. arizonensis spotykany jest na kamiennych pustyniach. Zazwyczaj kopie głębokie nory, choć bywa też spotykany w płytkich zagłębieniach pod kamieniami.

Ciekawostki
Skorpiony te w sytuacji zagrożenia potrafią rozpylić swój jad na odległość do 25cm. Ja jednak nigdy nie zaobserwowałem tego zjawiska osobiście. Nawet zaniepokojony skorpion próbował tylko mnie nastraszyć przybierając obronną pozycję.

Terrarium
Terrarium powinno mieć powierzchnię min. 30x30cm. Jako podłoże stosujemy piasek lub mieszankę piasku z suchym torfem o grubości minimum 10 cm, z zakopanymi kawałkami kory i płaskimi kamieniami co ułatwi kopanie korytarzy. Gruba warstwa podłoża jest bardzo ważna w przypadku tego właśnie gatunku. Osobniki którym nie zapewni się możliwości kopania tuneli ze względu na stres zwykle odmawiają przyjmowania pokarmu. Miseczka z wodą jest wskazana, choć nie konieczna. W terrarium utrzymujemy temperaturę na poziomie 26-30°C w dzień i 20-22°C nocą. Optymalna wilgotność 30-40%.

Żywienie
Młodym osobnikom podajemy małe larwy mącznika lub ich kawałki, malutkie świerszcze i inne drobne owady. Dorosłe chętnie jedzą świerszcze, karaczany, larwy drewnojada itp. Hadrurus arizonensis nie jest skorpionem wybrednym i zjada wszystko co uda mu się upolować.
Długie okresy postu nie należą do rzadkości i nie należy się tym przejmować.

Rozpoznawanie płci
Samice mają od 25 do 34 "zębów" na pektynach, natomiast samce od 29 do 41.

Rozmnażanie
Skorpiony przed połączeniem należy nakarmić i uważnie obserwować akt płciowy. W przypadku agresywnego zachowania którejś ze stron należy je koniecznie rozdzielić. Oczywiście tzw. "puste ukłucia" którymi samiec pobudza partnerkę są całkowicie normalne.
Po trwającej zwykle 12 - 14 miesięcy samica rodzi ok. 15 - 25 młodych. Z uwagi na występujący u tego gatunku kanibalizm młode, gdy tylko opuszczą grzbiet matki, należy bezzwłocznie oddzielić i trzymać pojedynczo.

Uwagi
Agresywny i szybki skorpion. Jego jad nie stanowi poważnego zagrożenie dla zdrowego, dorosłego człowieka, jednak ukłucie jest bardzo bolesne. Nie nadaje się do hodowli w grupach. Bardzo wrażliwy na zbyt wysoką wilgotność.


Opracowanie
Opracował Bartłomiej Gorzkowski na podstawie własnych doświadczeń oraz literatury:
Ryszard Wiejski-Wolschendorf : Skorpiony, Wyd. Egros, Warszawa (2002)
Ann Webb: SCORPIONS, keeping and breeding Them in Captivity (Re-154) TFH Publications; (1998)
Gary A. Polis: The Biology of Scorpions - Stanford University Press; (1990)
Fet, Victor & Paul Selden: SCORPIONS 2001 - In memoriam Gary A. Polis. British Arachnological Society (2001)
Philip Brownell, Gary A. Polis: Scorpion Biology and Research, Oxford University Press; ( 2001)