Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Data modyfikacji: 2021-01-03 20:09
Skorpiony >> Parabuthus liosoma

Parabuthus liosoma

Polecany dla początkujących
Odkrywca: Ehrenberg Rok: 1928 Nie wymaga rejestracji
 fot.'dawe'
fot.'dawe'  
 fot.'dawe'
fot.'dawe'  
 fot.'dawe'
fot.'dawe'  
 fot.'dawe'
fot.'dawe'  
 fot.'dawe'
fot.'dawe'  

Nazwa łacińska: Parabuthus liosoma
Systematyka:
  • Gromada: pajęczaki (Arachnida)
  • Rząd: skorpiony (Scorpiones)
  • Rodzina: Buthidae
  • Rodzaj: Parabuthus
Nazwa angielska: African Black-Tipped Scorpion
Synonimy / nazwy nieaktualne: Parabuthus leiosoma
Wygląd: Jest dość ciekawie ubarwiony, mesosoma może przybierać kolor brązu lub ciemnej czerwieni. Żółtego koloru są nogi, pedipalpy i 3 pierwsze segmenty metasomy. Telson oraz 4 i 5 segment metasomy mogą być koloru czarnego lub ciemno brązowego.
Ciekawostki: Gatunek skorpiona polecany hodowcom, które posiadają już doświadczenie w hodowli skorpionów bardziej agresywnych, jaki i silniej jadowitych. U tego gatunku skorpiona nie zaobserwowano umiejętności “strzelania jadem”, co można zaobserwować u innych przedstawicieli rodzaju, na przykład u P. transvaalicus. P. liosoma, po osiągnięciu dojrzałości nadaje się do trzymania w grupie.
Występowanie: Skorpion występujący na terenach: Egiptu, Etiopii, Kenii, Somali, Sudanu, Tanzanii, Arabii Saudyjskiej oraz Jemenu.
Biotop: Parabuthus liosoma zamieszkuje gorące i suche tereny. W ciągu dnia szuka schronienia pod kamieniami, powalonymi konarami drzew, jak i w wykopanych przez siebie norach.
Temperatura °C: W dzień 27-35°C, w nocy nie niżej niż 20-25°C
Wilgotność powietrza %: W dzień 40-50%, w nocy nie niżej niż 40-50%.
Wielkość samca: 5,0-8,0cm
Wielkość samicy: 5,0-12,0cm
Długość życia: Może dożywać 9 lat
Typ terrarium: Dla skorpionów zamieszkujących pustynnych i stepowych
Aktywność: Nocna
Siła jadu: Silny jad
Hodowla grupowa: Po osiągnięciu dojrzałości nadaje się do hodowli grupowej.
Gatunek niebezpieczny wg rozporządzenia: Nie
Temperament: Agresywny
Szybkość ruchu: Powolny
Wielkość terrarium: 20x20x30cm
Żywienie: Skorpion chętnie zjada, świerszcze, karaczany, jak i larwy zofobasa
Rozmnażanie: Dysponując dorosłą parą skorpionów nie stanowi większego problemu. Po wpuszczeniu samca do terrarium samicy para natychmiast zaczęła swój taniec. Skorpiony nie wykazywały względem siebie żadnej agresji. Po ciąży trwającej około pięciu miesięcy, samica wydała na świat 45 młodych skorpionów.
Rozpoznawanie płci: Rozpoznanie płci u dorosłych osobników nie powinno nam sprawić problemów, samice są znacznie większe i masywniejsze od samców. Samce posiadają masywniejsze chele. Samice natomiast u podstawy pektyn posiadają dodatkowy płat, który u samców nie występuje.
Polecany dla: Początkujący
Odnośnik do opisu: Parabuthus liosoma

Opis gatunku:

Parabuthus liosoma - skorpion

W języku angielskim nazywany African Black-Tipped Scorpion, Black Tipped Thick-Tail Scorpion, African Black Tail Scorpion

Biotop

Gatunek ten zamieszkuje tereny od pustynnych do równikowych (sawanny, pustynie oraz tereny częściowo zalesione o zróżnicowanej wilgotności). Nie kopie norek, wykorzystuje opuszczone nory gryzoni, zazwyczaj kryjówki znajduje między kamieniami, w szczelinach skalnych, pod kawałkami drewna.

Występowanie

Zamieszkuje tereny wschodniej Afryki, rozciągające się od zwrotnika raka do koziorożca (Egipt, Sudan, Etiopia, Somalia, Kenia, Tanzania). Występuje również w Azji zamieszkując niemal cały półwysep Arabski (Arabia Saudyjska, Jemen, Oman).

Wygląd

Parabuthus liosoma, dorasta nawet do 10 cm, zwykle jednak osiąga ok. 8 cm. Jak każdy przedstawiciel rodziny Buthidae posiada silny jad, niestanowiący jednak zagrożenia życia dla zdrowego dorosłego człowieka. Jest szybki i agresywny, przez co w połączeniu z silnym jadem nie nadaje się dla początkujących hodowców. Charakterystyczną cechą tego gatunku są ciemne dwa ostatnie segmenty metasoma oraz telson.

Jadowitość

Jak każdy przedstawiciel rodziny Buthidae posiada silny jad, nie stanowi on zagrożenia dla życia zdrowego, dorosłego człowieka, ukąszenie powoduje bardzo silny ból w okolicy miejsca ukłucia, podwyższenie temperatury ciała, skutki jadu mogą się utrzymywać przez tydzień, w przypadku pomocy medycznej okres ten znacznie się skraca.

Terrarium

Jako podłoże stosujemy piasek lub torf, można także używać mieszanek piasku z gliną czy torfem, aby umożliwić skorpionowi wykopanie norki. Dla dorosłego osobnika wielkości terrarium powinna wynosić co najmniej 20/25/20 cm zalecane jest trochę większe. W terrarium powinna znaleźć się kryjówka w postaci, kawałka kory lub płaskiego kamienia, pod którym skorpion będzie mógł się schronić. Można również w terrarium umieścić niedużą miseczkę z wodą, lecz nie jest to konieczne, wystarczy, że co jakiś czas spryskamy skorpionowi ścianki terrarium wodą a on ją spije. Aby zwiększyć skorpionowi powierzchnie życiową możemy włożyć do terrarium nieduży korzeń.

Temperatura

Temperatura w dzień powinna utrzymywać się w granicach 26-32°C, w nocy zaś powinna spadać do ok. 20°C.

Wilgotność

Wilgotność w granicach 40-60%

Żywienie

Młode skorpiony karmimy niedużymi świerszczami, karaczanami, pinkami, pamiętając, aby pokarm nie był większy od samego skorpiona. Dorosłym osobnikom podajemy taki sam pokarm tylko odpowiednio większy, jak np. szarańcze, drewnojady i inne bezkręgowce.

Uwagi

Gatunek przeznaczony dla doświadczonych hodowców, mimo że skorpiony nie chodzą po szkle należy zachować dużą ostrożność, ponieważ wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do ukąszenia. Skorpion bardzo pożądany w hodowli ze względu na swój wygląd.

Opracowanie

Opracował Andros na podstawie własnych doświadczeń oraz informacji zawartych na stronach: www.ub.ntnu.no/scorpion-files www.butbn.cas.cz/klimes/arachno/2004-Parabuthus.pdf

Obserwacje hodowlane

Moje samice są bardziej aktywne od samców (te siedzą bardzo często w kryjówkach). Nawet za dnia zwiedzają każdy zakątek terrarium. Kolejny z grupy skorpionów nie wycofujących się zbyt szybko z natarcia na napastnika. Niezbędna jest szczególna ostrożność przy manipulacji w terrarium, skorpiony te są bardzo szybkie. Ze wszystkich gatunków jakie posiadam, ten jest chyba najbardziej podatny na grzybicę, przez co zachowanie odpowiednio małej wilgotności jest tu niezbędne. Jedna z samic przyniesiona ok. pół roku temu do domu z jedną kropką grzybicy na ostatnim odnóżu, w chwili obecnej pozbawiła *sama siebie* wszystkich odnóży z jednej strony ciała. Polecana jest mała miseczka z wodą zastępująca regularne spryskiwanie terra. Gatunek tylko dla osób z doświadczeniem. Zaobserwował: Bartek Dąbrowski