Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Data modyfikacji: 2020-10-07 10:54
Skorpiony >> Babycurus jacksoni

Babycurus jacksoni

Odkrywca: Pocock Rok: 1890 Nie wymaga rejestracji
 <i>Babycurus jacksoni</i> (c) fot.'Jeff Pugh'
Babycurus jacksoni (c) fot.'Jeff Pugh'  
 <i>Babycurus jacksoni</i> (c) fot.'tomm3k'
Babycurus jacksoni (c) fot.'tomm3k'  
 <i>Babycurus jacksoni</i> (c) fot.'tomm3k'
Babycurus jacksoni (c) fot.'tomm3k'  
 <i>Babycurus jacksoni</i> (c) <a href=Jakob L" title=" Babycurus jacksoni (c) Jakob L" />
Babycurus jacksoni (c) Jakob L  
 <i>Babycurus jacksoni</i> (c) <a href=Jakob L" title=" Babycurus jacksoni (c) Jakob L" />
Babycurus jacksoni (c) Jakob L  
 <i>Babycurus jacksoni</i> (c) fot.'Jeff Pugh'
Babycurus jacksoni (c) fot.'Jeff Pugh'  

Nazwa łacińska: Babycurus jacksoni
Systematyka:
  • Gromada: pajęczaki (Arachnida)
  • Rząd: skorpiony (Scorpiones)
  • Rodzina: Buthidae
  • Rodzaj: Babycurus
Nazwa niemiecka: Roter Dickschwanz Skorpion
Nazwa angielska: Red Bark Scorpion, Red Devil Scorpion, Red Thick Tail Scorpion
Wygląd: Skorpion zależnie od wariantu kolorystycznego, ubarwiony jednolicie pomarańczowo, lub ciemno brązowo. Po środku mesosomy biegnie ciemniejszy pas.
Ciekawostki: Gatunek znany z bardzo ciekawego zachowania polegającego na udawaniu martwego. Wśród młodych osobników zachowanie te zauważa się częściej. Skorpion podczas manipulacji w terrarium zastyga bez ruchu, bywa że nie reaguje nawet na inne bodźce, takie jak szturchanie. Należy zachować szczególne środki ostrożności i nie dać się zwieść mylnemu zachowaniu skorpiona. Osobiście nie doświadczyłem owego zachowania. Informacje te pochodzą z doświadczeń zagranicznych hodowców.
Występowanie: Gatunek zamieszkuje wschodnią część kontynentu afrykańskiego. Osobniki występują przede wszystkim w Kenii, Ugandzie, Kongo, Kamerunie oraz Tanzanii.
Biotop: Kontynent afrykański kojarzy nam się głównie z suchymi, pustynnymi terenami, jednak w obrębie występowania tego gatunku mieszczą się wilgotne lasy i życiodajne sawanny. Właśnie tam można go często spotkać wspinającego się po drzewach, ukrytego wśród roślinności, pod kamieniami czy przebywającego w wykopanych, niewielkich norkach.
Temperatura °C: W dzień 24-28°C, w nocy nie niżej niż 21°C.
Wilgotność powietrza %: W dzień 65-75%, w nocy nie niżej niż 65-75%.
Wielkość samca: 6,0-9,0cm.
Wielkość samicy: 6,0-9,0cm.
Długość życia: Długość życia wynosi okło 3-4 lat.
Typ terrarium: Dla skorpionów zamieszkujących sawannę
Aktywność: Nocna
Siła jadu: Umiarkowany jad
Hodowla grupowa: Po osiągnięciu dojrzałości nadaje się do hodowli grupowej.
Gatunek niebezpieczny wg rozporządzenia: Nie
Temperament: Agresywny
Szybkość ruchu: Szybki
Odmiany barwne: Potocznie uważa się, że gatunek ten występuje w dwóch formach barwnych: ciemniejszej tzw. "dark", nazywanej również "chocolate" - przyjmującej ciemno brązowy odcień, oraz popularniejszej - jaśniejszej, która jest pomarańczowo-rudawa. W chwili obecnej stopniowo odchodzi się jednak od odmian barwnych i nowo obowiązująca nomenklatura stara się dowodzić odrębności gatunkowej.
Wielkość terrarium: 20x20x25cm
Żywienie: Skorpion chętnie zjada świerszcze, mniejsze gatunki karaczanów, czy larwy mącznika młynarka.
Rozmnażanie: Gatunek nie należy do wymagających jeśli chodzi o chęć dalszej reprodukcji. Przy dobraniu pary i utrzymywaniu optymalnych warunków mamy niemalże 100% pewność, że doczekamy się przychówku. Należy jednak nieco uzbroić się w cierpliwości, ponieważ ciąża samicy może trwać dosyć długo. Zależne jest to od warunków panujących w terrarium. Średnio okres ten mieści się w granicach od 5 do 8 miesięcy. Po tym czasie na świat przychodzi około 30 młodych skorpionów. Liczba młodych jest uzależniona od ogólnej
Rozpoznawanie płci: Liczba "zębów" na pektynach u samic i samców wynosi od 18 do 24. Na tarsusie (ruchomym palcu) samiec ma mały wyrostek, dzięki któremu podczas charakterystycznego tańca godowego, niepoprawnie nazywanego kopulacją, może przytrzymać samicę.
Odnośnik do opisu: Babycurus jacksoni

Opis gatunku:
Babycurus jacksoni (Pocock, 1890)

Babycurus jacksoni to jeden z przedstawicieli rodzaju Babycurus zaliczanego do rodziny Buthidae, który ostatnio zaczyna coraz częściej pojawiać się w naszych terrariach. Jest to jeden z najpiękniejszych skorpionów. Rdzawe, wpadające czasem w czerwień ubarwienie ciała, czarno zakończone szczypce oraz masywna, charakterystyczna dla tej rodziny metasoma (zaodwłok) nadają mu bardzo atrakcyjny wygląd. Nie jest to duży skorpion. Osobniki tego gatunku rzadko przekraczają 5 cm długości.

Warunki naturalne
W środowisku naturalnym zamieszkuje wilgotne lasy i ich obrzeża. Spotykany jest też (sporadycznie) na otwartych przestrzeniach. Znajduje się go pod korą, pod zwalonymi drzewami jak również w płytkich norkach, często w niewielkich grupach. Zamieszkuje Wschodnią Afrykę (Tanzania, Kenia, Uganda).

Ciekawostki
Z uwagi na dość silny jad (nie stanowiący jednak zagrożenia życia w przypadku zdrowego człowieka) nie polecam tego gatunku początkującym terrarystom. Siłę jadu można porównać np. do afrykańskiej populacji Buthus occitanus occitanus.
Spotkałem się z jedną relacją ukłutego dorosłego człowieka przez młodego osobnika tego gatunku. W wyniku ukłucia w palec nastąpił kilkunastogodzinny paraliż dłoni oraz niezwykle silny palący ból, który ustąpił następnego dnia. Towarzyszące temu zawroty głowy, wymioty i wysoka temperatura ustąpiły po kilku dniach.

Terrarium
Dla jednego dorosłego osobnika wystarczy powierzchnia 20x25cm. Młode skorpiony należy trzymać w odpowiednio mniejszych pojemnikach.
Warstwa podłoża powinna mieć co najmniej 4-6cm. Można stosować torf, włókno kokosowe lub mieszankę tych substratów z piaskiem w proporcji 2:1. Konieczne są kryjówki i mała miseczka z wodą (wypełniona częściowo czystym piaskiem lub żwirkiem, aby zapobiec utopieniu się skorpiona). Do dekoracji używamy mchu, kawałków kory i płaskich kamieni które jednocześnie będą doskonałymi kryjówkami. Można w terrarium umieścić rośliny.
Optymalna temperatura to 25-28°C w dzień i 18-22°C nocą. Wilgotność natomiast należy utrzymywać na poziomie ok. 60-70% w dzień i 80-90% w nocy.

Żywienie
Młodym trzymanym w grupie podajemy zabite, rozgniecione świerszcze. Jeśli młode chowane są pojedynczo to dobrym pokarmem będą małe larwy mącznika lub ich kawałki, muszka owocówka, wylęg świerszcza itp. Dorosłe osobniki nie są wybredne i chętnie jedzą wszystko co uda im się upolować. Można im podawać m.in. świerszcze, niewielkie karaczany, szarańczę, larwy mącznika itp.

Rozpoznawanie płci
Samce posiadają dłuższe pektyny i mają na nich więcej "zębów". Bez porównania kilku osobników trudno jednoznacznie określić płeć.

Rozmnażanie i wychów młodych
Do rozrodu powinno się wybierać osobniki co najmniej 4 centymetrowe. Zapłodnienie następuje po typowym dla wszystkich skorpionów tańcu godowym podczas którego samiec prowadzi swoją partnerkę w dogodne miejsce do złożenia spermatoforów. Delikatne nakłuwanie samicy przez samca nie powinno stanowić powodu do paniki hodowcy. Są to tzw. "puste ukłucia" mające na celu pobudzenie partnerki. Ciąża w zależności m.in. od warunków panujących w terrarium trwa zwykle od 4 do 12 miesięcy. Po porodzie przez 2 - 3 tygodnie (rzadko dłużej) młode noszone są przez samicę na grzbiecie. Z chwilą gdy opuszczą grzbiet matki należy oddzielić samicę lub odłowić młode do osobnych pojemników. Młode trzymane w grupie rozwijają się szybciej niż chowane pojedynczo, jednak należy wtedy liczyć się z ryzykiem utraty kilku słabszych osobników.

Uwagi
Bardzo szybki (choć pozornie powolny) i agresywny gatunek.
Można trzymać go w niewielkich grupach pod warunkiem zapewnienia przestronnego terrarium, ja jednak polecam chów pojedynczy.


Opracowanie
Opracował Bartłomiej Gorzkowski na podstawie własnych doświadczeń oraz literatury:
Ryszard Wiejski-Wolschendorf : Skorpiony, Wyd. Egros, Warszawa (2002)
Ann Webb: SCORPIONS, keeping and breeding Them in Captivity (Re-154) TFH Publications; (1998)
Gary A. Polis: The Biology of Scorpions - Stanford University Press; (1990)
Fet, Victor & Paul Selden: SCORPIONS 2001 - In memoriam Gary A. Polis. British Arachnological Society (2001)
Philip Brownell, Gary A. Polis: Scorpion Biology and Research, Oxford University Press; ( 2001)