Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Data modyfikacji: 2020-09-24 19:22
Skorpiony >> Centruroides nigrescens

Centruroides nigrescens

Odkrywca: Pocock Rok: 1898 Nie wymaga rejestracji
 fot.'dawe'
fot.'dawe'  
 fot.'dawe'
fot.'dawe'  
 fot.'dawe'
fot.'dawe'  
 fot.'dawe'
fot.'dawe'  

Nazwa łacińska: Centruroides nigrescens
Systematyka:
  • Gromada: pajęczaki (Arachnida)
  • Rząd: skorpiony (Scorpiones)
  • Rodzina: Buthidae
  • Rodzaj: Centruroides
Wygląd: Młode osobniki znacząco różnią się od osobników dorosłych, ich metasoma jak i pedipalpy są koloru żółtego, przez środek mesosomy ciągnie się ciemny pasek.
Ciekawostki: Skorpion nie polecany hodowcom, którzy dopiero co zaczynają swoją przygodę ze skorpionami. C. nigrescens należy do skorpionów szybkich, w miarę agresywnych, jak i dość silnie jadowitych. Niewprawionego hodowcę może zaskoczyć tempo przemieszczania się skorpiona, które jest naprawdę piekielnie szybkie, dotyczy to w szczególności skorpionów które przeszły wylinkę, i poszukują pożywienia. W pojemnikach do hodowli młodych skorpionów nie może zabraknąć pionowych powierzchni, które ułatwią przechodzenie wylinek. Za takie powierzchnie możemy zaadaptować płaskie kawałki kory, czy kawałki korka prasowanego.
Występowanie: Skorpion w naturze zamieszkujący tereny Meksyku.
Biotop: C. nigrescens zamieszkuje dość zróżnicowane środowisko. Można go znaleźć pod korą drzew, jak i powalonymi pniami drzew.
Temperatura °C: W dzień 25-30°C, w nocy nie niżej niż 20°C
Wilgotność powietrza %: W dzień 60-80%, w nocy nie niżej niż 60-80%.
Wielkość samca: Nawet do 10,5cm
Wielkość samicy: Około 8,5cm
Długość życia: Od 3 do 5 lat
Typ terrarium: Dla skorpionów zamieszkujących lasy tropikalne
Aktywność: Nocna
Siła jadu: Silny jad
Hodowla grupowa: Po osiągnięciu dojrzałości nadaje się do hodowli grupowej. Lecz nawet w przypadku dorosłych osobników , nie należy wykluczyć aktu kanibalizmu.
Gatunek niebezpieczny wg rozporządzenia: Nie
Temperament: Agresywny
Szybkość ruchu: Szybki
Wielkość terrarium: 20x20x30cm
Żywienie: Skorpion chętnie zjada świerszcze, mniejsze gatunki karaczanów, czy larwy mącznika młynarka.
Rozmnażanie: Dysponując dorosłą parą skorpionów, rozmnażanie tego gatunku nie sprawia problemów. Po połączeniu skorpionów, para natychmiast zaczyna swój taniec. Skorpiony nie wykazują względem siebie żadnej agresji. Ciąża może trwać około 5-7 miesięcy, wszystko zależne jest od temperatury, jak i częstotliwości podawanego pokarmu. Po tym okresie samica potrafi wydać na świat do 50 młodych. W przypadku mojej samicy były to 42 sztuki maluchów. Młode po zejściu z matki mierzyły około 1,5cm, po czym postanowiłem je rozdzielić do osobnych pojemniczków, aby uniknąć kanibalizmu.
Rozpoznawanie płci: Liczba "zębów" na pektynach u samicy wynosi od 25 do 27, natomiast u samca 28 do 30. Pektyny samca są dłuższe.
Odnośnik do opisu: Centruroides nigrescens