Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Data modyfikacji: 2021-01-03 21:40
Skorpiony >> Euscorpius flavicaudis

Euscorpius flavicaudis

Odkrywca: DeGeer Rok: 1778 Nie wymaga rejestracji
 Samica E. flavicaudis Fot. 'bziak'
Samica E. flavicaudis Fot. 'bziak'  
 Samica E. flavicaudis Fot. 'bziak'
Samica E. flavicaudis Fot. 'bziak'  
 Samica z młodymi E. flavicaudis Fot. 'bziak'
Samica z młodymi E. flavicaudis Fot. 'bziak'  
 Młode E. flavicaudis Fot. 'bziak'
Młode E. flavicaudis Fot. 'bziak'  

Nazwa łacińska: Euscorpius flavicaudis
Systematyka:
  • Gromada: pajęczaki (Arachnida)
  • Rząd: skorpiony (Scorpiones)
  • Rodzina: Euscorpiidae
  • Rodzaj: Euscorpius
Nazwa czeska: Štír žlutoocasý
Nazwa angielska: European Yellow Tailed Scorpion
Wygląd: Ubarwienie ciemno brązowe, wpadające niemal w czerń. Nogi i telson żółtawe. W odróżnieniu od rodziny Buthidae posiada cienką metasomę oraz potężne szczypce.
Ciekawostki: Gatunek nie sprawiający problemów hodowlanych. Problematyczne staję się odchowanie młodych osobników, ze względu na niewielkie rozmiary. Dlatego też początkującym radzi się kupienie podrostków bądź dorosłych osobników tego gatunku.
Występowanie: Występuje w zachodniej części basenu morza Śródziemnego (Algieria, Tunezja, Francja, Hiszpania, Włochy), oraz przypadkowo wprowadzony do Anglii oraz Urugwaju.
Biotop: Zamieszkuje przede wszystkim szczeliny skalne, często również podkopuje się pod kamienie oraz występuje wszędzie tam gdzie poziom wilgotności jest stosunkowo wysoki. Naturalnym biotopem nie są domostwa jednak i tam ze względu na swe rozległe występowanie jest często spotykany.
Temperatura °C: W dzień 25°C, w nocy nie niżej niż 20°C
Wilgotność powietrza %: W dzień 50-70%, w nocy nie niżej niż 50-70%.
Wielkość samca: 3,0 - 3,5cm
Wielkość samicy: 4,0 - 4,5 cm
Długość życia: Od 3 do 5 lat
Typ terrarium: Dla skorpionów zamieszkujących luźną ściółkę leśną
Aktywność: Nocna
Siła jadu: Słaby jad (porównywalny z jadem pszczoły)
Hodowla grupowa: Po osiągnięciu dojrzałości nadaje się do hodowli grupowej.
Gatunek niebezpieczny wg rozporządzenia: Nie
Temperament: Łagodny
Szybkość ruchu: Powolny
Wielkość terrarium: 15x15x15cm
Żywienie: Skorpion chętnie zjada świerszcze, mniejsze gatunki karaczanów, czy larwy mącznika młynarka.
Rozmnażanie: Nie stanowi problemu.Po ciąży trwającej ok 4-5 miesięcy, samica rodzi około 40 młodych.
Rozpoznawanie płci: Liczba "zębów" na pektynach u samicy wynosi od 8 do 9 , natomiast u samca 10 do 11. Pektyny samca są dłuższe.
Odnośnik do opisu: Euscorpius flavicaudis

Opis gatunku:

Euscorpius flavicaudis należy do rodziny Euscorpiidae.

Wygląd

Dorasta on do 4cm. Ciało ma koloru ciemnego, nogi i telson są jasne. Charakteryzuje się cienką metasomą i masywnymi szczypcami.

Występowanie

Francja: Far Fayence. Mont Faron (blisko Toulond) Włochy: Liguria Finale Ligure (Savona), Toirano (Savona), Andora Castello (Savona), Sardynia Sedyni (Sassari), Cala dela Barca (Sassari), Maristella (Sassari), Olmedo(Sassari), blisko Ittiri (Sassari), Martis (Sassari), Chiaramonti (Sassari), Monteleone Roccadoria (Sassari), Toskania Castelfalfi (Firenze), Levigliani (Massa).

Biotop

Wiele osobników tego gatunku zostało znalezionych w domach i zamkach, narażonych na promienie słoneczne, suchych zewnętrznych ścianach i w środku ciemnych pomieszczeń. W takim środowisku skorpiony można przeważnie znaleźć w szczelinach ścian wędrujące w poszukiwaniu pożywienia. Euscorpius flavicaudis budują przeważnie gniazda pod kamieniami, blokami skalnymi, czy też dachówkami. Jest to gatunek wybitnie synantropijny. Duży procent tych skorpionów znaleziono w rodzinnych domach, wchodzą one do budynku przez szczeliny i zamieszkują ubrania, torby itd. Zwykle możemy je znaleźć w bardziej wilgotnych miejscach takich jak łazienka. Na zewnątrz znajdujemy je pod doniczkami kwiatków, cegłami, kamieniami i w wielu innych miejscach ukrytych przed gorącymi promieniami słonecznymi.

Terrarium

Terrarium o powierzchni 20/15 wystarczy dla dorosłego osobnika Jeżeli chcemy hodować więcej osobników to terrarium powinno być odpowiednio większe z dużą ilością kryjówek. Wysokość ma małe znaczenie, jak w większości terrariów dla skorpionów. Jako podłoże najlepiej zastosować włókno kokosowe, zmieszane z torfem i małą ilością piasku. Za kryjówki mogą posłużyć płaskie kamienie. Na podłożę możemy wysypać duże kawałki suchej kory co zwiększy ilość kryjówek. W terrarium powinna być także miseczka z małą ilością wody. Najlepiej wysypać na jej dno małych kamyczków co zapobiegnie utopieniu się skorpiona.

Temperatura

Skorpiony te występują w Europie, więc nie ma specjalnych wymagań co do wysokiej temperatury. Wystarczy temperatura "pokojowa", około 22-24°C, w nocy możemy obniżyć do 19-20°C, lecz jeśli spadnie trochę niżej, nic nie powinno się stać. Wilgotność utrzymujemy na poziomie 60-70%. Skorpiony możemy zimować, jednak nie jest to wymagane. Jeśli już podejmiemy się tej czynności, zmniejszamy temperaturę do 10°C na 2 miesiące.

Jadowitość

Jak wszystkie gatunki z rodzaju Euscorpius, skorpion ten ma słaby jad nie stanowiący zagrożenia dla zdrowia i życia zdrowego człowieka, nawet dziecka.

Żywienie

Skorpiona karmimy pokarmem odpowiednio dobranym do jego rozmiarów, mogą to być małe świerszcze, mączniki itd.

Uwagi

Skorpion ten idealnie nadaje się dla początkujących hodowców. Szansa ataku na człowieka jest bardzo mała, woli uciec niż stawiać opór, co zaobserwowałem na moich osobnikach.

 

Opracował Morkai na podstawie własnych doświadczeń