Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Data modyfikacji: 2020-10-09 10:40
Skorpiony >> Euscorpius italicus - skorpion włoski

Euscorpius italicus - skorpion włoski

Odkrywca: Herbst Rok: 1800 Nie wymaga rejestracji
 <i>Euscorpius italicus</i> - skorpion włoski
Euscorpius italicus - skorpion włoski  
 <i>Euscorpius italicus</i> - skorpion włoski
Euscorpius italicus - skorpion włoski  
 <i>Euscorpius italicus</i> - skorpion włoski
Euscorpius italicus - skorpion włoski  

Nazwa łacińska: Euscorpius italicus
Systematyka:
 • Gromada: pajęczaki (Arachnida)
 • Rząd: skorpiony (Scorpiones)
 • Rodzina: Euscorpiidae
 • Rodzaj: Euscorpius
Nazwa polska: Skorpion włoski
Nazwa niemiecka: -
Nazwa czeska: Štír italský
Nazwa angielska: -
Wygląd: Jego ciała przybiera ciemno brązowego koloru podczas, gdy odnóża i kolec jadowy (telson) są nieco jaśniejsze. Jest to skorpion lubiący kopać wobec czego charakteryzuje się dużymi (w stosunku do całego ciała) i silnymi szczypcami, masywnym ciałem, krótkimi odnóżami oraz cienką i krótką metasomą.
Ciekawostki: Euscorpius italicus to skorpion z powodzeniem nadający się początkującemu hodowcy. Musimy jedynie ostrożniej obchodzić się z nim w okresie młodości, gdyż bywa mniej odporny na błędy hodowców. Podrostki są już odporniejsze na wahania temperatury i wilgotności oraz na błędy hodowcy.
Występowanie: Znajdziemy go na terytorium Afryki (Algieria, Maroko, Tunezja), Azji (Gruzja, Turcja, Jemen (tu został wprowadzony), Europy (Albania, Chorwacja, Francja, Grecja, Węgry, Włochy, Macedonia, Monako, Rumunia, Rosja, San Marino, Słowenia, Szwajcaria, była Jugosławia).
Biotop: Skorpion ten znajdywany jest w raczej ciepłych miejscach. Jest często znajdywany w ruinach, budynkach, szczelinach w ścianach. Może również zamieszkiwać norki wykopane na wzgórzach czy pod kamieniami. Na zachodnich wybrzeżach Morza śródziemnego występuje w górskich lasach.
Temperatura °C: W dzień 20-25°C, w nocy nie niżej niż 18-20°C
Wilgotność powietrza %: W dzień 50-70%, w nocy nie niżej niż 50-70%.
Wielkość samca: 3,5-4,0cm
Wielkość samicy: 4,0-5,0cm
Długość życia: Od 3 do 5 lat
Typ terrarium: Dla skorpionów zamieszkujących luźną ściółkę leśną
Aktywność: Nocna
Siła jadu: Słaby jad (porównywalny z jadem pszczoły)
Hodowla grupowa: Po osiągnięciu dojrzałości nadaje się do hodowli grupowej.
Gatunek niebezpieczny wg rozporządzenia: Nie
Temperament: Łagodny
Szybkość ruchu: Powolny
Wielkość terrarium: 15x15x15cm
Żywienie: Skorpion chętnie zjada świerszcze, mniejsze gatunki karaczanów, czy larwy mącznika młynarka.
Rozmnażanie: Nie stanowi problemu nawet dla początkujących hodowców. Ciąża trwa przeciętnie około 4-5 miesięcy. Samica po tym czasie na świat wydaje około 30 młodych, które po około 2 tygodniach schodzą z grzbietu i stają się samodzielne.
Rozpoznawanie płci: Liczba "zębów" na pektynach u samicy wynosi od 21 do 22, natomiast u samca 23 do 24. Pektyny samca są dłuższe. Można z łatwością określić dzięki różnicom zawartym w budowie telsona i szczypiec.
Odnośnik do opisu: Euscorpius italicus - skorpion włoski

Opis gatunku:
Skorpion włoski (Euskorpius italicus Herbst, 1800)

Występowanie

Znajdziemy go na terytorium Afryki (Algieria, Maroko, Tunezja), Azji (Gruzja, Turcja, Jemen (tu został wprowadzony), Europy (Albania, Chorwacja, Francja, Grecja, Węgry, Włochy, Macedonia, Monako, Rumunia, Rosja, San Marino, Słowenia, Szwajcaria, była Jugosławia).

 

Wygląd

Jego ciała przybiera ciemnobrązowego koloru podczas, gdy odnóża i kolec jadowy (telson) są nieco jaśniejsze. Jest to skorpion lubiący kopać wobec czego charakteryzuje się dużymi (w stosunku do całego ciała) i silnymi szczypcami, masywnym ciałem, krótkimi odnóżami oraz cienką i krótką metasomą.

 

Biotop

Skorpion ten znajdywany jest w raczej ciepłych miejscach. Jest często znajdywany w ruinach, budynkach, szczelinach w ścianach. Może również zamieszkiwać norki wykopane na wzgórzach czy pod kamieniami. Na zachodnich wybrzeżach Morza śródziemnego występuje w górskich lasach.

Jest to mały skorpion dorastający do 5 cm. Pomimo tych skromnych 5cm jest największym przedstawicielem swojej rodziny.

 

Temperament

Skorpion ten, jak wszystkie należące do Euscorpiidae, jest spokojny. Większość osobników nie przejawia agresji.

 

Jadowitość

Jad Euscorpius italicus nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia, nie mówiąc o zagrożeniu życia. Nie powinien wywołać żadnych interakcji oprócz miejscowych zaczerwienień i lekkich opuchlizn wokół miejsca ukąszenia.

 

Terrarium

Pomimo, iż jest to mały skorpion potrzebuje jednak trochę więcej przestrzeni życiowej. Terrarium o powierzchni 20x20 cm spokojnie wystarczy dla dorosłego osobnika. Oczywiście w przypadku większej liczy osobników zwiększamy terrarium oraz ilość kryjówek. Wysokość ustalamy na niedużym poziomie 20-25 cm. Możemy wykonać ścianki, które jeszcze zwiększą powierzchnię życiową oraz będą stanowić urozmaicenie dla naszego pupila. Dodatkowo w ściankach możemy wykonać szczeliny, które posłużą skorpionowi za kryjówkę.

 • Rodzaj podłoża

  Jako podłoże najlepiej zastosować włókno kokosowe, torf czy inne podłoże utrzymujące wilgotność. Za kryjówkę posłużą płaskie kamienie, pod którymi skorpion wykopie sobie norkę, szczeliny w ściance. Nieodzownym elementem terrarium jest miseczka w wodą podnosząca wilgotność oraz umożliwiająca pobieranie płynów przez zwierzę.

 • Warunki w terrarium

  Euscorpius italicus występuje w klimacie zbliżonym do naszego jeśli chodzi o temperaturę, lecz poprzez sąsiedztwo z Morzem Śródziemnym potrzebuje nieco większej wilgotności. Temperatura może oscylować w granicach 23-25°C z nocnymi spadkami o 2-3°C. Nic się jednak nie stanie, gdy temperatura w nocy spadnie do 18°C. Co więcej, skorpiona tego możemy poddać zimowaniu stopniowo zmniejszając temperaturę w terrarium do poziomu 7-9°C na okres około 2 miesięcy, a następnie stopniowo ją podnosić. Nie jest to niezbędne i jeśli mamy ryzykować zdrowie pupila to możemy sobie ten element darować. Jeśli chodzi o wilgotność to utrzymujemy ją na poziomie 60-70%

Żywienie

Skorpiona karmimy owadami dobranymi odpowiednio do jego rozmiarów. Małym podajemy pinki, kawałki mączników lub wylęg świerszczy, a dużym wystarczy świerszcz lub dorosły mącznik. Pokarm podajemy co 5-7 dni, młodym co 3-4 dni.

Dymorfizm płciowy

Można z łatwością określić dzięki różnicom zawartym w budowie telsona i szczypiec.
Różnica ta świetnie jest zobrazowana w opisie rodzaju Euscorpius.

 

Rozmnażanie

Nie stanowi problemu nawet dla początkujących hodowców. Ciąża trwa przeciętnie około 4-5 miesięcy. Samica po tym czasie na świat wydaje około 30 młodych, które po około 2 tygodniach schodzą z grzbietu i stają się samodzielne.

Uwagi

Euscorpius italicus to skorpion z powodzeniem nadający się początkującemu hodowcy. Musimy jedynie ostrożniej obchodzić się z nim w okresie młodości, gdyż bywa mniej odporny na błędy hodowców. Podrostki są już odporniejsze na wahania temperatury i wilgotności oraz na błędy hodowcy.

 

Opracowanie i źródła informacji

Opracował:
Dominik Wysocki na podstawie własnych doświadczeń.
Uzupełniał Adam Indrycha.

 • www.ub.ntnu.no/scorpion-files

Literatura:

 • Colombo, M. 2006. New data on distribution and ecology of seven species of Euscorpius Thorell, 1876 (Scorpiones: Euscorpiidae).
 • Marco Colombo. On Two Syntopic Species of Euscorpius Thorell, 1876 (Scorpiones: Euscorpiidae) in and Nearby San Marco Fortress (Veneto, Italy): a Preliminary Investigation. Euscorpius. 2009.