Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Data modyfikacji: 2020-10-07 10:48
Skorpiony >> Hadogenes troglodytes

Hadogenes troglodytes

Odkrywca: Peters Rok: 1861 Nie wymaga rejestracji
 <i>Hadogenes troglodytes</i> (c) Henk Wallys
Hadogenes troglodytes (c) Henk Wallys  
 <i>Hadogenes troglodytes</i> (c) Henk Wallys
Hadogenes troglodytes (c) Henk Wallys  
 <i>Hadogenes troglodytes</i> (c) Henk Wallys
Hadogenes troglodytes (c) Henk Wallys  

Nazwa łacińska: Hadogenes troglodytes
Systematyka:
  • Gromada: pajęczaki (Arachnida)
  • Rząd: skorpiony (Scorpiones)
  • Rodzina: Hemiscorpiidae
  • Rodzaj: Hadogenes
Nazwa angielska: Flat Rock Scorpion
Synonimy / nazwy nieaktualne: Hadogenes betschuanicus Penther, 1900 zsynonimizowany przez Newlanda 1970, Hadogenes gracilis rhodesianus Hewitt 1935 zsynonimizowany przez Newlanda 1970
Wygląd: Hadogenes troglodytes - to duży i piękny skorpion. Wyglądem przypomina zwierzaka wyciągniętego spod buta tuż po chrupiącym dźwięku oznajmiającym rozdeptanie. Ubarwienie jest bardzo zmienne i zależy od miejsca występowania. Najczęściej spotyka się osobniki ciemnożółte i jasnobrązowe, choć np. skorpiony tego gatunku znajdowane na terenie Zimbabwe są niemal całkowicie czarne a na terenie Botswany czarne z żółtymi nogami.
Ciekawostki: Piękny, duży i odporny skorpion polecany zarówno początkującym, jak i zaawansowanym hodowcom. Bardzo słaby jad nie jest groźny dla zdrowych ludzi. Skorpion ten broni się za pomocą szczypiec, praktycznie nie używając w takiej sytuacji swego jadu.
Podgatunki: Hadogenes troglodytes troglodytes (Peters, 1861) – Mozambik, Afryka Południowa, Hadogenes troglodytes crassicaudatus(Hewitt, 1918) – Botswana, Hadogenes troglodytes dentatus (Hewitt, 1918) – Afryka Południowa, Hadogenes troglodytes letabensis (Werner, 1933) – Afryka Południowa, Hadogenes troglodytes matoppoanus (Hewitt, 1918) – Zimbabwe (dawna Rodezja)
Występowanie: Gatunek ten występuje na terenie Botswany, Mozambiku, Republiki Południowej Afryki i Zimbabwe (dawna Rodezja).
Biotop: H. troglodytes spotyka się na suchych, skalistych terenach gdzie zamieszkują wąskie skalne szczeliny, zamykając otwór swymi szczypcami.
Temperatura °C: W dzień 23-30°C, w nocy nie niżej niż 20°C.
Wilgotność powietrza %: Wilgotność powinna wynosić około 50%.
Wielkość samca: Do 21 cm.
Wielkość samicy: Do 21cm.
Długość życia: Potrafi dożyć nawet 25-30 lat.
Typ terrarium: Dla skorpionów zamieszkujących szczeliny skalne
Aktywność: Nocna
Siła jadu: Słaby jad (porównywalny z jadem pszczoły)
Hodowla grupowa: Po osiągnięciu dojrzałości nadaje się do hodowli grupowej.
Gatunek niebezpieczny wg rozporządzenia: Nie
Temperament: Łagodny
Szybkość ruchu: Powolny
Wielkość terrarium: 30x40x30cm
Żywienie: Skorpiony zjadają świerszcze i karaczany.
Rozmnażanie: W przypadku tego gatunku nie występuje kanibalizm ani przejawy agresji podczas aktu płciowego. Po bardzo długiej, trwającej 15 - 18 miesięcy ciąży samica rodzi do 30 sztuk młodych (zwykle ok. 20). Jeśli w terrarium znajduje się odpowiednia liczba kryjówek młode mogą przez długi czas przebywać z matką, korzystając również z upolowanej przez nią zdobyczy. Młode można oddzielić od matki by zapewnić im bardziej kontrolowane warunki. Trzymamy je w niewielkich pojemnikach zapewniając identyczne warunki jak dla osobników dorosłych. Młode rosną bardzo wolno – polecany dla cierpliwych hodowców.
Rozpoznawanie płci: Liczba "zębów" na pektynach u samicy wynosi od 15 do 22, natomiast u samca 21 do 28. Pektyny samca są dłuższe.
Odnośnik do opisu: Hadogenes troglodytes

Opis gatunku:
Hadogenes troglodytes (Peters, 1861)

Hadogenes troglodytes to duży i piękny skorpion. Z uwagi na atrakcyjny wygląd, bardzo słaby jad (LD50 = 1800 wg. G.G.Habermehl, 1981) oraz praktycznie zerową agresję jest on obiektem marzeń wielu hodowców skorpionów na całym świecie. Ubarwienie jest bardzo zmienne i zależy od miejsca występowania. Najczęściej spotyka się osobniki ciemnożółte i jasnobrązowe, choć np. skorpiony tego gatunku znajdowane na terenie Zimbabwe są niemal całkowicie czarne a na terenie Botswany czarne z żółtymi nogami.
Hadogenes troglodytes jest rekordzistą nie tylko w długości ciąży (18 miesięcy). Jest to najdłuższy skorpion świata. Samce mogą osiągać ponad 21 cm długości (wg. nielicznych źródeł nawet 28 cm).

Warunki naturalne
Gatunek ten występuje na terenie Botswany, Mozambiku, Republiki Południowej Afryki i Zimbabwe. H. troglodytes spotyka się na suchych, skalistych terenach gdzie zamieszkują wąskie skalne szczeliny, zamykając otwór swymi szczypcami.

Ciekawostki
Ciemno ubarwione osobniki tego gatunku bardzo często oferowane są w handlu jako o wiele rzadsze i droższe Hadogenes bicolor.

Terrarium
Z uwagi na rozmiary tego skorpiona terrarium powinno mieć powierzchnię co najmniej 30x40 cm. Jako podłoża używamy kilku- lub kilkunastocentymetrowej warstwy piasku lub piasku z torfem. Z płaskich kamieni lub w ostateczności kawałków kory budujemy niezbędne kryjówki pod którymi skorpion wykopie płytkie norki. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zbudowanie "skałki" z płaskich, sklejonych ze sobą kawałków piaskowca tak, aby powstała jak największa ilość szczelin w których H.troglodytes bardzo lubi przebywać. W odpowiednio dużym zbiorniku z dostateczną ilością szczelin można hodować parkę tych pięknych skorpionów. Płaska miseczka z wodą nie jest konieczna, aczkolwiek zalecam umieszczenie jej w terrarium.
Optymalna temperatura to 23-30°C z nocnym spadkiem o 4-5°C. W lipcu i czerwcu dobrze jest obniżyć dzienną temperaturę do ok. 20°C. Wilgotność utrzymujemy na poziomie 40 - 60%.

Żywienie
Młodym podajemy małe (najlepiej martwe, rozgniecione) świerszcze. Dorosłe jedzą świerszcze, karaczany, larwy mącznika i drewnojada, mięczaki i oseski mysie. Bardzo często długo poszczą i nie należy się tym przejmować. Mogą wytrzymać wiele miesięcy bez wody i pożywienia.

Rozpoznawanie płci
Dymorfizm płciowy jest bardzo wyraźny. Samce w odróżnieniu od samic posiadają bardzo długie metasomy.

Rozmnażanie i wychów młodych
W przypadku tego gatunku nie występuje kanibalizm ani przejawy agresji podczas aktu płciowego. Po bardzo długiej, trwającej 15 - 18 miesięcy ciąży samica rodzi do 30 sztuk młodych (zwykle ok. 20). Jeśli w terrarium znajduje się odpowiednia liczba kryjówek młode mogą przez długi czas przebywać z matką, korzystając również z upolowanej przez nią zdobyczy. Osobiście zalecam jednak oddzielenie młodych w momencie gdy opuszczą grzbiet matki. Trzymamy je w niewielkich pojemnikach zapewniając identyczne warunki jak dla osobników dorosłych. Uwaga: młode rosną bardzo wolno.

Uwagi
Piękny, duży i odporny skorpion polecany zarówno początkującym, jak i zaawansowanym hodowcom. Bardzo słaby jad nie jest groźny dla zdrowych ludzi. Skorpion ten broni się za pomocą szczypiec, praktycznie nie używając w takiej sytuacji swego jadu.
Powyższe wskazówki mogą być również pomocne hodowcom Hadogenes bicolor.


Opracowanie
Opracował Bartłomiej Gorzkowski na podstawie własnych doświadczeń oraz literatury:
Ryszard Wiejski-Wolschendorf : Skorpiony, Wyd. Egros, Warszawa (2002)
Ann Webb: SCORPIONS, keeping and breeding Them in Captivity (Re-154) TFH Publications; (1998)
Gary A. Polis: The Biology of Scorpions - Stanford University Press; (1990)
Fet, Victor & Paul Selden: SCORPIONS 2001 - In memoriam Gary A. Polis. British Arachnological Society (2001)
Philip Brownell, Gary A. Polis: Scorpion Biology and Research, Oxford University Press; (2001)