Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Data modyfikacji: 2020-09-24 19:22
Skorpiony >> Heterometrus cynaeus

Heterometrus cynaeus

Odkrywca: Koch Rok: 1836 Nie wymaga rejestracji
 <i>Heterometrus cynaeus</i> Fot. Szymon Mleczko
Heterometrus cynaeus Fot. Szymon Mleczko  
 <i>Heterometrus cynaeus</i> Fot. Szymon Mleczko
Heterometrus cynaeus Fot. Szymon Mleczko  
 <i>Heterometrus cynaeus</i> Fot. Dawid Sędziak
Heterometrus cynaeus Fot. Dawid Sędziak  

Nazwa łacińska: Heterometrus cynaeus
Systematyka:
  • Gromada: pajęczaki (Arachnida)
  • Rząd: skorpiony (Scorpiones)
  • Rodzina: Scorpionidae
  • Rodzaj: Heterometrus
Nazwa angielska: Asian forest scorpion
Synonimy / nazwy nieaktualne: Scorpio after Linnaeus, 1758 Buthus heros C. L. Koch, 1837 Buthus defensor C. L. Koch, 1837 Buthus reticulatus C. L. Koch, 1837 Buthus setosus C. L. Koch, 1841 Pandinus indicus Karsch, 1884
Wygląd: Podstawową barwą dorosłych osobników jest jednolita czerń, która może przechodzić w kolor czarno-zielony. Jedynie zgrubiały, gęsto pokryty włoskami telson, przyjmuje barwę czerwono-brązową.
Ciekawostki: Heterometrus cynaeus jest skorpionem, którego można polecić właśnie jako tego pierwszego. Przemawiają za tym słaba siła jadu oraz znikoma agresywność pajęczaka. Kolejnym atrybutem który przemawia za, jest możliwość trzymania skorpionów w niewielkich grupach. Polecam łączenie dojrzałych osobników, ponieważ młode mogą zjadać się podczas przechodzenia kolejnych wylinek.
Występowanie: Skorpion w naturze występujący w Indonezji, Filipinach, Singapurze, jaki i w Japonii gdzie najprawdopodobniej został wprowadzony przez człowieka.
Biotop: H. cynaeus W swoim naturalnym środowisku zamieszkuje dolne partie lasu deszczowego, chowając się pod kamieniami, powalonymi pniami drzew, a także w wykopanych przez siebie norkach.
Temperatura °C: W dzień 28-30°C, w nocy nie niżej niż 20°C
Wilgotność powietrza %: W dzień 70-90%, w nocy nie niżej niż 70-90%.
Wielkość samca: Około 9,5cm
Wielkość samicy: Do 11,5cm
Długość życia: Od 5 - 8 lat.
Typ terrarium: Dla skorpionów zamieszkujących lasy tropikalne
Aktywność: Nocna
Siła jadu: Słaby jad (porównywalny z jadem pszczoły)
Hodowla grupowa: Po osiągnięciu dojrzałości nadaje się do hodowli grupowej. Lecz nawet w przypadku dorosłych osobników , nie należy wykluczyć aktu kanibalizmu.
Gatunek niebezpieczny wg rozporządzenia: Nie
Temperament: Temperament trudny do określenia (cecha osobnicza)
Szybkość ruchu: Powolny
Wielkość terrarium: 30x30x30cm
Żywienie: Są to dość duże i silne skorpiony, które poradzą sobie nawet z dość dużym karaczanem czy szarańczą. Dorosłe skorpiony w mojej hodowli karmione były rozmaitym pokarmem, takim jak szarańcza wędrowna, świerszcz domowy czy larwą zofobasa.
Rozmnażanie: Jeśli dysponujemy dorosłą parą, rozmnażanie tego gatunku nie stanowi większego problemu. Trzymając parę hodowlaną oddzielnie, nie możemy zapomnieć o obfitym nakarmieniu naszych podopiecznych. W terrarium samicy (w naturze to właśnie samce wyruszają w poszukiwaniu samic) bo to właśnie do niej będziemy wpuszczać naszego kawalera, powinien znaleźć się płaski kawałek kory, lub kamień na którym samiec złoży swój spermatofor. Po wpuszczeniu samca, po niedługim czasie zaobserwujemy dygotanie samca. To znak, że samiec stara pokazać się samicy że nie jest intruzem a jej partnerem (u pająków dzieje się podobnie samce tupią jak i dygotają).
Rozpoznawanie płci: Liczba "zębów" na pektynach u samic i samców wynosi od 12 do 16. Najpewniejszym sposobem rozpoznania płci, jest porównanie wieczka płciowego samca i samicy. U samic przybiera kształt trójkąta, kiedy u samca jest ono owalne.
Odnośnik do opisu: Heterometrus cynaeus