Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Data modyfikacji: 2021-01-03 22:43
Skorpiony >> Heterometrus longimanus

Heterometrus longimanus

Polecany dla początkujących
Odkrywca: Rok: Nie wymaga rejestracji

Nazwa łacińska: Heterometrus longimanus
Systematyka:
  • Gromada: pajęczaki (Arachnida)
  • Rząd: skorpiony (Scorpiones)
  • Rodzaj: Heterometrus longimanus
Biotop:
Temperatura °C:
Wilgotność powietrza %:
Typ terrarium: Dla skorpionów zamieszkujących lasy tropikalne
Aktywność: Dzienna
Siła jadu: Słaby jad (porównywalny z jadem pszczoły)
Gatunek niebezpieczny wg rozporządzenia: Nie
Temperament: Łagodny
Szybkość ruchu: Powolny
Wielkość terrarium: 10x10x10cm
Rozpoznawanie płci:
Polecany dla: Początkujący

Opis gatunku:

Heterometrus longimanus należy do rodziny Scorpionidae. Jeżeli chodzi o usposobienie to jest to skorpion nie przejawiający agresji. Prawie nigdy nie używa kolca jadowego. Najczęściej broni się szczypcami, które z pewnością są jego atutem. Ze względu na budowę kolce jadowego bardzo często mylony jest ze skorpionem kryjącym się pod nazwą łacińską Heterometrus spinifer. Dożywają do około 7-9 lat. Dorasta on do około 15cm. Jego całe ciało pokrywa ciemny, czarny pancerz. Skorpion ten prowadzi bardzo skryty tryb życia. U Heterometrusów występuję dość wyraźny terytorializm. Mogą zdarzać się przypadki, gdy skorpiony okazują wobec siebie agresje. W środowisku naturalnym zdarza się, że tworzą niewielkie grupy, lecz w terrariach lepiej tego nie próbować. Osobniki pochodzące z odłowu przejawiają zdecydowanie większą agresję, lecz z czasem, trzymane w odpowiednich warunkach uspokajają się.

Synonimy

asian forest scorpion oraz black scorpion

Występowanie

Południowa Azja a dokładniej Malezja, Indonezja i Singapur

Biotop

Jak sama nazwa wskazuje jest to skorpion zamieszkujący wilgotne azjatyckie lasy. Bardzo często jako kryjówek używa zwalonych drzew, gałęzi, kor. Możemy go również znaleźć w rumowiskach skalnych.

Terrarium

Jest to stosunkowo duży skorpion, dlatego zaleca się hodowanie go w terrarium o powierzchni 30x25cm. Zaleca się, jako, że to skorpion lubiący kopać dla siebie nory, zastosowanie dość dużej ilości podłoża. Najlepiej około 10cm.

Heterometrus longimanus to skorpion, który w środowisku naturalnym znajduje schronienie pod wieloma powalonymi drzewami, konarami. W terrarium powinniśmy mu zapewnić taki kawałek korzenia lub wykonać ściankę imitującą chropowatą powierzchnię kory drzew. Musimy jednak bardzo dobrze zabezpieczyć wszelkie kory, gałęzie, itp., ponieważ w terrarium utrzymujemy dość wysoką wilgotność, co sprzyja powstawaniu pleśni, czego nie chcemy. Jeśli mamy obawy możemy spokojnie zastosować kawałki kamieni lub materiałów z tworzyw sztucznych, które umożliwią skorpionowi wykopanie pod nimi nory lub posłużą za gotową kryjówkę.

Temperatura

Skorpiony należące do tego gatunku wymagają temperatury w granicach 27-28°C z lekkim spadkiem nocnym. Temperaturę taką zapewniamy stosując żarówki o mocy 15 lub 25W lub kable grzewcze podpięte do termoregulatora. Kabel umieszczamy tylko na części terrarium.

Wilgotność

Heterometrus longimanus wymaga w swoim terrarium wilgotności rzędu 75-85%. Aby osiągnąć taką wartość codziennie spryskujemy podłoże i/lub ścianki letnią, przegotowaną wodą. Dodatkowo w terrarium powinna znaleźć się miseczka. Stanowić ona będzie dla skorpiona źródło wody oraz zwiększy wilgotność.

Jadowitość

Jad Heterometrusa longimanusa nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, tymbardziej życia. Jest ona bardzo słaby i porównywalny do ukąszenia osy czy pszczoły. Samo ukąszenie może być bolesne, lecz nie powoduje ono większych skutków ubocznych. Po ukłuciu niektórych heterometrusów, może wystąpić reakcja alergiczna.

Żywienie

Skorpiona karmimy owadami dobranymi odpowiednio do jego rozmiarów. Małym podajemy pinki, kawałki mączników lub wylęg świerszczy, a dużym wystarczy świerszcz lub dorosły mącznik. Pokarm podajemy co 4-6 dni, młodym co 2-3 dni.

Uwagi

Heterometrus longimanus to z pewnością skorpion nadający się dla początkującego terrarysty. Dorasta do imponujących rozmiarów a jego jad jest bardzo słaby. Minusem może być skryty tryb życia oraz fakt, że bardzo ciężko odróżnić osobniki z tej rodziny. Jednak jest to skorpion godny uwagi. Nie jest sztuką utrzymać go w dobrej kondycji, gdyż jest dość odporny na nasze błędy.


Opracował Dominik Wysocki na podstawie własnych doświadczeń i informacji zawartych na stronie:
http://www.centralpets.com