Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Data modyfikacji: 2020-09-24 19:21
Skorpiony >> Leiurus quinquestriatus

Leiurus quinquestriatus

Odkrywca: Ehrenberg Rok: 1828 Nie wymaga rejestracji
 Fot. 'Michał Michlewicz'
Fot. 'Michał Michlewicz'  
 Fot. 'Michał Michlewicz'
Fot. 'Michał Michlewicz'  
 Fot. 'Michał Michlewicz'
Fot. 'Michał Michlewicz'  

Nazwa łacińska: Leiurus quinquestriatus
Systematyka:
  • Gromada: pajęczaki (Arachnida)
  • Rząd: skorpiony (Scorpiones)
  • Rodzina: Buthidae
  • Rodzaj: Leiurus
Nazwa angielska: Death Stalker
Synonimy / nazwy nieaktualne: Androctonus quinquestriatus
Wygląd: Dominującym kolorem jest żółty, z wyraźnie ciemniejszym piątym segmentem metasomy.
Ciekawostki: Pośród tego gatunku przez lata kształtowały się liczne mity związane z zachowaniem oraz siłą jadu. Warto rozważyć i poddać prawdziwości kilka z nich. Najczęściej słyszanym jest to, że skorpion atakuje własny cień. Mit ten jest skrupulatnie powtarzany w większości przez osoby nie mającego żadnego kontaktu z tym gatunkiem skorpiona. Osobiście nigdy nie miałem możliwości zaobserwowania takiego zjawiska. Następnym mitem jest to, że mioty przekraczają setkę osobników - mimo iż mioty u tego gatunku są stosunkowo liczne, to nie udało mi się dojść do żadnych potwierdzonych i udokumentowanych źródeł, gdzie liczba młodych osobników zbliżyła się do setki. Kolejny mit to nadzwyczajna agresja skorpiona - kwestia agresywności jest w znaczmy stopniu cechą osobniczą, jednak faktem jest, że niektóre gatunki słynną z waleczniejszego temperamentu, tak jest w tym przypadku, jednak pogoni za człowiekiem nie należy traktować poważnie. Skorpion atakuje w obronie własnej, nigdy bez powodu, w momencie kiedy zdaję sobie sprawę, że nie ma szans w konfrontacji to wybiera ucieczkę.
Podgatunki: L. quinquestriatus quinquestriatus (Ehrenberg, 1828), L. quinquestriatus hebraeus (Birula, 1908)
Występowanie: L. quinquestriatus jest spotykany w północnej Afryce, Środkowym Wschodzie. Gatunek występuje w krajach takich jak: Algieria, Bahrajn, Czad, Egipt, Etiopia, Libia, Mali, Niger, Somalia, Sudan, Tunezja, Irak, Izrael, Jordania, Kuwejt, Liban, Oman, Iran, Pakistan, Katar, Arabia Saudyjska, Syria, Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Jemen.
Biotop: Gatunek ten występuje przede wszystkim na suchych terenach oraz obszarach pustynnych, gdzie warunki są ekstremalnie trudne. Często jako naturalne schronienie służą mu płaskie kamienie, bądź wydrążone niewielkie norki.
Temperatura °C: W dzień 28-30°C, w nocy nie niżej niż 20°C
Wilgotność powietrza %: W dzień 40%, w nocy nie niżej niż 40%.
Wielkość samca: 6,0-11,0cm
Wielkość samicy: 8,0-11,0cm
Długość życia: Długość życia tego gatunku, jak większości z rodziny Buthidae, wynosi ok. 4-6 lat. Zależna jest od częstotliwości karmienia i temperatury jaka panuje w terrarium. Przy optymalnych warunkach długość całkowitego życia powinna zmieścić się w przedziale podanym wyżej, natomiast jeżeli warunku nieco odchodzą od optimum to zależnie skracamy, bądź nieco wydłużamy długość życia.
Typ terrarium: Dla skorpionów zamieszkujących pustynnych i stepowych
Aktywność: Nocna
Siła jadu: Bardzo silny jad
Hodowla grupowa: Po osiągnięciu dojrzałości nadaje się do hodowli grupowej. Lecz nawet w przypadku dorosłych osobników , nie należy wykluczyć aktu kanibalizmu.
Gatunek niebezpieczny wg rozporządzenia: Tak
Temperament: Agresywny
Szybkość ruchu: Szybki
Wielkość terrarium: 20x20x30cm
Żywienie: Skorpion chętnie zjada, świerszcze, karaczany, jak i larwy zofobasa.
Rozmnażanie: Rozmnażanie u tego gatunku nie sprawia problemów. Ciąża samicy trwa średnio około 4-5 miesiące. Jest to w znacznym stopniu zależne od warunków jakie panują w terrarium. Podczas ciąży samice potrzebują nieco podwyższonego poziom wilgotności. Liczba młodych w poszczególnych miotach samic może się różnić, dlatego też ciężko sprecyzować dokładną liczbę osobników. Mioty natomiast są w większości przypadków liczne, sięgając zazwyczaj kilkadziesiąt sztuk. Młode osobniki po raz pierwszy linieją na grzbiecie samicy, po czym stają się samodzielne. Pierwszej wylinki należy spodziewać się po okołu 1-2 tygodniach, wtedy też skorpiony są tzw. L2 i należy je przełożyć do osobnych pojemników.
Rozpoznawanie płci: Liczba "zębów" na pektynach u samicy wynosi od 26 do 29, natomiast u samca 31 do 36. Pektyny samca są dłuższe.
Odnośnik do opisu: Leiurus quinquestriatus