Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Data modyfikacji: 2020-12-31 15:04
Artykuły >> Linienie u skorpionów

Linienie u skorpionów

Skorpiony, tak jak wszystkie inne stawonogi, nie rosną stopniowo. Ich przyrost jest skokowy. Rosną one wraz ze zrzuceniem starego pancerzyka ( wylinki), w którym się już nie mieszczą. Skorpiony przechodzą, w przeciwieństwie do ptaszników, określoną liczbę wylinek. Czasami zdarza się, że jest to 6 a czasami 8 wylinek, najczęściej jednak skorpiony 7 razy w ciągu życia zrzucają chitynowy oskórek. Niekiedy samice pewnych gatunków potrzebują jednej wylinki więcej, by osiągnąc dojrzałość płciową.

Charakterystycznymi objawami wylinki są: ospałość, zmniejszona aktywność, chowanie się skorpiona oraz nie przyjmowanie pokarmu. Od częstotliwości linienia zależy wiele czynników, zarówno zewnętrznych takich jak temperatura, wilgotność jak i wewnętrznych, jakimi bez wątpienia są przynależność gatunkowa, uwarunkowania genetyczne i osobnicze.

Przed nadchodzącą wylinką możemy nieco zwiększyć wilgotność, co ułatwi zdjęcie starego pancerza. Jeśli nasz skorpion schowa się na kilka dni to lepiej zostawić go jeszcze na kilka dni w spokoju, by bezproblemowo przeszedł wylinkę. Przed linieniem skorpion może i miesiąc pozostać w ukryciu i nie przyjmować pokarmu, więc nie ma obaw. Możemy mu jedynie zaszkodzić własną ciekawością. Skorpiony wylinki przechodzą w dość dużych odstępach czasu. Znaczy to, że wolno rosną. O ile początkowo na wylinkę P. imperatora we wcześniejszych Lkach możemy czekać 2 -3 miesiące tak na końcowe L6-7 nawet do roku.

Po przejściu przez skorpiona wylinki czekamy koło tygodnia, by nowy pancerzyk stwardniał a nasz podopieczny zdążył zgłodnieć. Czasami zaobserwować można, iż skorpion zjada po linieniu swój pancerzyk. Nie ma, co się martwić. Skoro tak robi, tzn., że tego potrzebuje. Najprawdopodobniej w chitynowej skórce znajdują się substancje, które są mu potrzebne do prawidłowego funkcjonowania.

Wiele osób pyta się o przyrosty, jakie następują po wylinkach. Na tym zdjęciu przedstawiam osobnika z gatunku Pandinus imperator po 6 wylince w porównaniu z wylinką, którą ostatnio zrzucał.

Zdkęcie poniżej przedstawia zmiany w rozmiarach ciała u osobnika z gatunku Pandinus imperator po kolejnych wylinkach.

 


Opracował Dominik Wysocki na podstawie własnego zakresu wiedzy.
Zdjęcia: BooYaka.