Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Data modyfikacji: 2020-10-07 08:08
Skorpiony >> Mesobuthus gibbosus

Mesobuthus gibbosus

Odkrywca: Brullé Rok: 1832 Nie wymaga rejestracji
 

Nazwa łacińska: Mesobuthus martensii
Systematyka:
  • Gromada: pajęczaki (Arachnida)
  • Rząd: skorpiony (Scorpiones)
  • Rodzina: Buthidae
  • Rodzaj: Mesobuthus
Nazwa angielska: Mediterranean Checkered Scorpion
Wygląd: Ubarwienie jest zależne od rejonu występowania. Przybiera on barwy od żółci po brąz. Charakterystyczne są ciemne pasy na mesosomie i prosomie.
Ciekawostki: Gatunek nie stanowi większych problemów hodowlanych. Skorpion jest dosyć szybki i nie przejawia zbytniej agresji, atakuje jedynie w ostateczności, gdy jego droga ucieczki jest ograniczona. Należy pamiętać, że skorpiony pustynne podatne są na grzybicę i uważnie obserwować gatunek. Walka z grzybicą jest trudna, a operacje jakie będziemy musieli przeprowadzać wymagają pewnej ręki, dlatego też należy zwracać uwagę na skorpiona przy zakupie oraz nie dopuszczać do osiągania wysokiego poziomu wilgotności. Skorpion ten należy do aktywnych, szczególnie przed zmierzchem i o świcie, ale lubi również pokazywać się w ciągu dnia. Gatunek poza podatnością na grzybicę nie stanowi problemów hodowlanych i jest łatwy w hodowli. Każdy średnio zaawansowany terrarysta poradzi sobie z jego utrzymaniem. Skorpiony dostępne w handlu pochodzą w większości z odłowu, chociaż coraz częściej zdarzają się również osobniku urodzone w hodowlach i te najbardziej są polecane przeze mnie.
Występowanie: Możemy go spotkać w Grecji, Turcji, Albanii, Macedonii, Bułgarii, Czarnogórze i Syrii.
Biotop: Skorpion zamieszkuje pdkryte suche tereny porośnięte skąpą roślinnością. Jego naturalnymi kryjówkami są kamienie, roślinność oraz korzenie i konary, pod którymi wykopuje niewielkie i niezbyt głębokie norki.
Temperatura °C: W dzień 25-32°C, w nocy spadek o 5-10°C
Wilgotność powietrza %: Wilgotność powinna wynosić około 50%.
Wielkość samca: Mniejszy od samicy
Wielkość samicy: 6,0-8,5cm
Długość życia: Długość życia tego gatunku, jak większości z rodziny Buthidae , wynosi ok. 4-6 lat. Zależna jest od częstotliwości karmienia i temperatury jaka panuje w terrarium. Przy optymalnych warunkach długość całkowitego życia powinna zmieścić się w przedziale podanym wyżej, natomiast jeżeli warunku nieco odchodzą od optimum to zależnie skracamy, bądź nieco wydłużamy długość życia.
Typ terrarium: Dla skorpionów zamieszkujących pustynnych i stepowych
Aktywność: Nocna
Siła jadu: Silny jad
Hodowla grupowa: Po osiągnięciu dojrzałości nadaje się do hodowli grupowej. Lecz nawet w przypadku dorosłych osobników , nie należy wykluczyć aktu kanibalizmu.
Gatunek niebezpieczny wg rozporządzenia: Tak
Temperament: Agresywny
Szybkość ruchu: Szybki
Wielkość terrarium: 20x20x20cm
Żywienie: Skorpiony zjadają świerszcze i karaczany.
Rozmnażanie: Kopulowanie dorosłym osobnikom nie sprawia większego problemu, ciąża zależnie od warunków panujących w terrarium trwa około 6-8 miesięcy. Samica wydaje na świat kilkanaście młodych osobników (średnio 10-30). Młode osobniki po raz pierwszy linieją na grzbiecie samicy, po czym stają się samodzielne. Pierwszej wylinki należy spodziewać się po okołu tygodniu, wtedy też skorpiony są tzw. L2. Nie można zapomnieć, że samice w ciąży potrzebuje trochę większy poziom wilgotności.
Rozpoznawanie płci: Liczba "zębów" na pektynach u samicy wynosi od 20 do 27, natomiast u samca 26 do 33. Samce są smuklejsze. Dla wprawnego hodowcy odróżnienie płci nie stanowi żadnego problemu.

Opis gatunku:

Mesobuthus gibbosus (Brullé, 1832)

Występowanie

Albania, Bułgaria, Cypr, Grecja, Macedonia, Turcja, Jugosławia.

Biotop

Spotykany pod kamieniami w gajach oliwnych, wśród rumowisk skalnych, na nasłonecznionych, kamienistych zboczach pagórków. Nie kopie nor, lecz wykorzystuje naturalne kryjówki. Często tworzy niewielkie grupy.

Terrarium

Dla pary dorosłych skorpionów wystarczy terrarium o powierzchni 20 x 30 cm, choć wskazane nieco większe. Jako podłoże najlepiej zastosować mieszankę piasku z torfem lub włóknem kokosowym oraz drobnym żwirem (proporcje 1:1:1). Warstwa podłoża powinna mieć około 10 cm grubości - niektóre osobniki przed wylinką zakopują się całkowicie. Nieodzownym elementem wyposażenia terrarium są płaskie kamienie ułożone tak, aby tworzyły groty i szczeliny. Mała miseczka z wodą nie jest konieczna, ale wskazana. Jeśli nie stosujemy miseczki z wodą należy codziennie wieczorem spryskać delikatnie jeden kąt terrarium.

Temperatura

Nocą utrzymujemy temperaturę w granicach 18 - 22°C, natomiast w ciągu dnia od 25 do 30°C. W przypadku osobników przeznaczonych do rozrodu w miesiącach letnich wskazane jest podniesienie dziennej temperatury do 28 - 34°C, natomiast w okresie od listopada do lutego obniżenie temperatury do 18 - 20°C w dzień i 16 - 18°C nocą. Zaprzyjaźnieni francuscy hodowcy zalecają zimowanie w temp. 10 - 14°C, ja jednak uzyskuję dobre rezultaty stosując podany wyżej schemat.

Wilgotność

40 - 65 %

Pokarm

Świerszcze, niewielka szarańcza, małe karaczany, mączniki itp. Młodym skorpionom podajemy pokarm odpowiednio mniejszych gabarytów, np. muszkę owocówkę (Drosophila spp.) lub wylęg świerszczy. W okresie zimowym ograniczamy karmienie do 1 - 2 posiłków miesięcznie.

Jad

Mesobuthus gibbosus uważany jest za najbardziej niebezpiecznego z europejskich skorpionów. Na skutek ukłucia mogą wystąpić zaburzenia w pracy układu krążenia. Dla osób o chorym sercu, uczulonych, w podeszłym wieku oraz dzieci ukłucie jest wyjątkowo groźne.

Dymorfizm płciowy i rozród

Liczba "zębów" na pektynach samicy od 20 do 27, natomiast u samca od 27 do 33. Po trwającej zwykle 5 - 7 miesięcy ciąży samica rodzi 12 - 20 młodych.

Uwagi

Silnie jadowity, szybki i agresywny gatunek, polecany jedynie doświadczonym hodowcom. Dorasta do 8 cm.

 

Opracowanie

Bartek Gorzkowski

na podstawie własnych doświadczeń w hodowli skorpionów, oraz poniższej literatury: Ryszard Wiejski-Wolschendorf : Skorpiony, Wyd. Egros, Warszawa (2002) Ann Webb: SCORPIONS, keeping and breeding Them in Captivity (Re-154) TFH Publications; (1998) *Gary A. Polis: The Biology of Scorpions - Stanford University Press; (1990) *Fet, Victor & Paul Selden: SCORPIONS 2001 - In memoriam Gary A. Polis. British Arachnological Society (2001) *Philip Brownell, Gary A. Polis: Scorpion Biology and Research, Oxford University Press; (2001)