Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Data modyfikacji: 2021-01-03 23:02
Skorpiony >> Pandinus imperator - skorpion cesarski

Pandinus imperator - skorpion cesarski

Polecany dla początkujących
Odkrywca: Koch Rok: 1841 Nie wymaga rejestracji
 <i>Pandinus imperator</i> - skorpion cesarski (c) Philippe Hoogstoel
Pandinus imperator - skorpion cesarski (c) Philippe Hoogstoel  
 <i>Pandinus imperator</i> - skorpion cesarski (c)  Philippe Hoogstoel
Pandinus imperator - skorpion cesarski (c) Philippe Hoogstoel  
 <i>Pandinus imperator</i> - skorpion cesarski (c) Philippe Hoogstoel
Pandinus imperator - skorpion cesarski (c) Philippe Hoogstoel  

Nazwa łacińska: Pandinus imperator
Systematyka:
  • Gromada: pajęczaki (Arachnida)
  • Rząd: skorpiony (Scorpiones)
  • Rodzina: Scorpionidae
  • Rodzaj: Pandinus
Nazwa polska: Skorpion cesarski
Nazwa niemiecka: Der Kaiserskorpion
Nazwa czeska: Veleštír císařský
Nazwa angielska: The emperor scorpion, Imperial scorpion
Wygląd: To wyjątkowo duży i piękny skorpion jest jednym z najłatwiejszych w hodowli i utrzymaniu. Osiąga nawet 18 cm długości (przeciętnie 12-17 cm) i wagę 20-30g. Niekiedy wyrośnięte, ciężarne samice mogą ważyć około 50 g. Czarny, błyszczący kolor wpada czasami w ciemnoniebieski, brązowy lub zielonkawy odcień. Telson u młodych osobników jest biały, a z wiekiem staje się czerwono - brązowy.
Ciekawostki: Niestety, ze względu na bardzo duży popyt, populacje skorpiona cesarskiego mogą ulec zachwianiu i zagrożeniu wyeksploatowaniem. Szacuje się, że tylko w latach 1995 - 1996 (wg danych IUCN/SSC Trade Program) z Zachodniej Afryki wyeksportowano co najmniej 100 000 zwierząt tego gatunku.
Występowanie: Skorpion cesarski występuje w Zachodniej Afryce - Ghana, Gabon, Togo, Senegal, Sierra Leone, Kongo, Nigeria, Benin, Gwinea, Gwinea Bissau, Gwinea Równikowa, Kamerun, Liberia i Wybrzeże Kości Słoniowej.
Biotop: Zamieszkuje głównie pogranicze lasów deszczowych i sawanny, gdzie kryje się zwykle w ciągu dnia w opuszczonych, lub też samodzielnie wykopanych norkach.
Temperatura °C: W dzień 25-30°C, w nocy nie niżej niż 20°C
Wilgotność powietrza %: W dzień 80%, w nocy nie niżej niż 80%.
Wielkość samca: 12,0-20,0cm
Wielkość samicy: 12,0-20,0cm
Długość życia: Długość życia wynosi około 15 lat.
Typ terrarium: Dla skorpionów zamieszkujących lasy tropikalne
Aktywność: Nocna
Siła jadu: Słaby jad (porównywalny z jadem pszczoły)
Hodowla grupowa: Po osiągnięciu dojrzałości nadaje się do hodowli grupowej. Lecz nawet w przypadku dorosłych osobników , nie należy wykluczyć aktu kanibalizmu.
Gatunek niebezpieczny wg rozporządzenia: Nie
Temperament: Łagodny
Szybkość ruchu: Powolny
Wielkość terrarium: 30x30x30cm
Żywienie: W hodowli podajemy świerszcze, karaczany, drewnojady, szarańczę
Rozmnażanie: P. imperator należy do jednych z najłatwiej rozmnażających się w niewoli gatunków. Według różnych danych skorpiony te w naturze osiągają dojrzałość płciową w wieku 3 - 7 lat, jednak w hodowli, dobrze karmione i trzymane w idealnych warunkach mogą być gotowe do rozrodu już po pierwszym roku życia. Samica, po trwającej z reguły 7 - 9 miesięcy (a czasami nawet ponad rok) ciąży rodzi zwykle od 9 do 32 młodych.
Rozpoznawanie płci: Liczba "zębów" na pektynach u samicy wynosi od 14 do 16, natomiast u samca 14 do 17. Aby rozpoznać płeć należy porównać grzebienie (pectines) oraz kształt wieczka płciowego (operculum genitale), znajdujące się na spodniej stronie ciała, tuż za czwartą parą odnóży. Grzebienie u samca są zwykle dłuższe i mają dłuższe zęby, a w szczególności pierwszy z zębów zwanym proxymalnym, znajdującym się zaraz za podstawą pectyn. Jeśli jest krótszy niż reszta zębów to samica, jeśli jest wyraźniej dłuższy niż reszta to samiec. Kolejnym krokiem to porównanie wieczka płciowego (operculum genitale) - bardziej owalne i duże to samica, spłaszczone i małe to samiec.
Polecany dla: Początkujący
Odnośnik do opisu: Pandinus imperator - skorpion cesarski

Opis gatunku:

Pandinus imperator to najczęściej występujący w polskich hodowlach skorpion. Swą popularność zawdzięcza sporym rozmiarom (do 20 cm długości), słabemu jadowi oraz dosyć niewielkim wymaganiom. Jest zaliczany do rodziny Scorpionidae. W jego kolorze przeważa czerń, przechodząca niekiedy w brąz, granat lub ciemną zieleń. Posiada masywne szczypce oraz stosunkowo wąski zaodwłok. Jest on dość towarzyskim skorpionem i można trzymać kilka osobników w niewielkich grupach. Jest to największy skorpion świata, lecz nie pod względem długości tylko masywności i wagi. Dorosłe, zapłodnione samice mogą przekraczać nawet 60 gram!

Synonimy

Skorpion cesarski, Emperor Scorpion (ang.), Der Kaiserskorpion (niem.)

Występowanie

Pandinus imperator zamieszkuje lasy tropikalne Afryki Zachodniej. Występuje w Ghanie, Gwinei, Demokratycznej Republice Konga, Nigerii, Togo.

Biotop

Gatunek ten zamieszkuje głównie lasy tropikalne, jednak można go również znaleźć na sawannach. Spotyka się go pod w opuszczonych przez inne zwierzęta norach lub w kryjówkach wykopanych przez siebie.

Terrarium

Dla jednego osobnika terrarium o wymiarach 30x30x30 w zupełności wystarczy. Dla większej liczby skorpionów pojemnik musi być odpowiednio większy. Za podłoże bardzo dobrze sprawdza się włókno kokosowe czy torf. Powinno być go sporo: około 10-15 cm, co umożliwi skorpionom kopanie w razie potrzeby. Dobrze jest zapewnić zwierzakom schronienie: tu świetne będą płaskie kamienie, kawałki kory. Można zawsze celem uatrakcyjnienia wyglądu, umieścić w terrarium sztuczną roślinkę czy też kawałek korzenia. Wszystkie rzeczy które mogą zapleśnieć, należy odpowiednio zabezpieczyć. Najlepiej sprawdza się tu nietoksyczny lakier akrylowy, robiony na bazie wody. Ostatnim elementem jaki powinien się znaleźć w terrarium jest płytka miseczka z wodą. Pomoże ona utrzymać odpowiednią wilgotność i zapewni skorpionowi stały dostęp do świeżej wody. Młodszym osobnikom do miseczki dobrze jest nasypać piasku lub też żwirku, co uniemożliwi im utopienie się. Dla całkowitych maluchów zbiorniczek z wodą jest zbędny.

Temperatura

Temperatura 27-32°C w dzień i około 24°C w nocy.

Wilgotność

Jako że w naturze ten gatunek skorpiona zamieszkuje gorące lasy tropikalne, podobne warunki powinniśmy mu zapewnić w naszych terrariach. Wymagane są wysoka wilgotność powietrza na poziomie 70-80%.

Jadowitość

Jad Pandinusa imperatora jest całkowicie niegroźny dla zdrowia i życia człowieka. Zdrowa osoba po ukłuciu spodziewać się może jedynie lekkiego bólu oraz niewielkiego pęcherza w miejscu ukłucia.

Żywienie

Wielkość podawanego pożywienia musi odpowiadać wielkości naszego pupila. Osobiście karmie moje skorpiony w myśl zasady że podawany pokarm nie powinien być większy niż głowotułów pajęczaka. A karmić możemy praktycznie wszystkimi karmowymi owadami: karaczanami, świerszczami, mącznikami, dorosłemu osobnikowi możemy podać mysiego oseska jako zróżnicowanie diety. Należy jednak uważać, gdyż gatunek ten ma dużą tendencję do tycia. Nie należy karmić ich zbyt często.

Uwagi

Skorpion polecany początkującym hodowcom i jakże najczęściej kupowany ze względu na swoją wielkość, słaby jad i brak okazywania agresji. Jeśli już do tego dojdzie, używa swych masywnych szczypiec w celu obrony. Taki atak ze strony wyrośniętego osobnika może zakończyć się głębokim przecięciem skóry. Pandinus imperator objęty jest Konwenkcją Waszyngtońską.

Opracował SDY i BooYaKa na podstawie własnych doświadczeń i informacji zawartych nawww.ub.ntnu.no/scorpion-files