Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Data modyfikacji: 2020-10-09 10:14
Skorpiony >> Rhopalurus laticauda

Rhopalurus laticauda

Polecany dla średniozaawansowanych
Odkrywca: Rok: Nie wymaga rejestracji

Nazwa łacińska: Rhopalurus laticauda
Systematyka:
  • Gromada: pajęczaki (Arachnida)
  • Rząd: skorpiony (Scorpiones)
  • Rodzina:
  • Rodzaj:
Biotop: np. Namorzyny, lasy liściaste, Konary, itp
Temperatura °C: np.W dzień XX°C, w nocy nie niżej niż YY°C
Wilgotność powietrza %: np. W dzień XX-ZZ%, w nocy nie niżej niż XX-VV%.
Typ terrarium: Dla skorpionów zamieszkujących lasy tropikalne
Aktywność: Dzienna
Siła jadu: Słaby jad (porównywalny z jadem pszczoły)
Gatunek niebezpieczny wg rozporządzenia: Nie
Temperament: Łagodny
Szybkość ruchu: Powolny
Wielkość terrarium: 10x10x10cm
Rozpoznawanie płci: np. Liczba "zębów" na pektynach u samicy wynosi od 19 do 30, natomiast u samca 25 do 36. Pektyny samca są dłuższe.
Polecany dla: Średniozaawansowany

Opis gatunku:
Informacje ogólne
1. Nazwa łacińska
Rhopalurus laticauda

2. Nazwa polska
Brak 

3. Nazwy handlowe
Brak

4. Środowisko życia
Wenezuela ma tropikalny, gorący i wilgotny klimat, na jej obszarze przeważają sawanny i lasy tropikalne. Wenezuela leży w pasie zwrotnikowym, jej klimat jest umiarkowanie tropikalny. Występują tu dwie główne pory roku: sucha i deszczowa. Pora sucha trwa mniej więcej od listopada do marca, a deszczowa od kwietnia do listopada. Rhopalurus’y można spotkać zarówno w półsuchych regionach (sawanny) jak i w lasach tropikalnych, dość często spotyka je się na terenie zabudowań, a nawet w domach (miedzy lutym a kwietniem częstotliwość zamieszkiwania ludzkich domostw drastycznie się zwiększa). Zamieszkują pnie drzew, rumowiska skalne, itp.

UWAGA: Pomimo wysokich temperatur przedstawionych w wykresie wyżej roczna średnia temperatura w Wenezueli wynosi ~27°C.

5. Występowanie
Ameryka południowa (Wenezuela), Ameryka środkowa (Kuba, Haiti).

6. Wygląd
Rhopalurus laticauda to niewielki skorpion (45-70 mm) w kolorze żółtawym (w świetle może wyglądać jak brązowy). Końcówki pedipalp są wyraźnie ciemniejsze. Metasoma: (segment I-III)- w kolorze żółtawym (w świetle może wyglądać jak brązowy); (segment IV)- jest czerwonawy uciekający w odcienie brązu; (segment V)- w kolorach brązu do czerni; wzdłuż zewnętrznej strony metasomy biegnie ciemny pas. Samice rodzą około 30 młodych, okres ciąży trwa około 5-7 miesięcy, po 10 dniach młode mogą już wylinieć. Okres życia w niewoli tego gatunku wynosi około 3 lata. Rhopalurus spp. nie zachodzą w ciąże wiele razy. Rhopalurus laticauda jest zdolny do strydulacji. Rozpoznawanie płci: Samce są mniejsze i bardziej smukłe od samic. Ich metasoma jest masywniejsza a telson bardzo mały, dodatkowy kolec jest słabo widoczny lub wcale go nie widać. Palce pedipalpów mają wyżłobione krawędzie szczególnie to widać gdy są zaciśnięte. Ilość ząbków na pektynach wynosi: u samców- 23-26; u samic- 20-25.

Informacje hodowlane
1. Wielkość terrarium
W zasadzie nie ma znaczenia, równie dobrze skorpion może być trzymany w średniej wielkości „fauna-boxie” jak i w pięknym szklanym terrarium 30 na 30 za 99zł . W naszym pojemniku hodowlanym powinniśmy zapewnić kryjówki i miejsce do linienia, czyli kawałek pionowo ustawionego kawałka kory lub zwykłego styropianu. Jako podłoża używamy torfu/włókna kokosowego pomieszanego z piaskiem (z przewagą torfu/włókna) o minimalnej grubości 2.5 cm.

2. Temperatura
27-30°C

3. Wilgotność
65-70%

4. Rozród w hodowli
Rozmnażanie tego gatunku w niewoli nie stanowi problemu.

5. Temperament
Zdarzają się osobniki agresywne

6. Dostępność w handlu
Na Polskim rynku występuje dość rzadko. Na zagranicznych łatwo dostępny. 

Rodzaj Rhopalurus aktualnie składa się z 17 gatunków, a R. laticauda jest jego typowym przedstawicielem. Został odkryty najpierw w Kolumbii, ale według literatury odkryto go w Brazylii (Roraima, Amazonas), Kolumbia, Gujana i Wenezuela. Gatunek ten podzielił się na dwa podgatunki: Laticauda laticauda Rhopalurus Thorell, 1876 (Kolumbia, Wenezuela) i Pintoi laticauda Rhopalurus Mello - Leitao, 1932 (Brazylii i Gujany). Brazylijskie zapisy, które pochodzą z rewizji rodzaju Lourenço's 1982, gdzie oba gatunki R. crassicauda i R. pintoi były uznawane jako gatunek R. laticauda, a podgatunek R. laticauda pintoi. Późniejsze brazylijskie zapisy, uznane za błędne przez samego autora (Lourenço, 2002), zostały zmienione, w wyniku czego powstały dwa nowe gatunki R. crassicauda i Teruel (2006) i R. pintoi. R. crassicauda jest mniejszy i brakuje mu „spinoid subaculear tooth” a z kolei R. caribensis ma jasne żółte zabarwienie i nie ma całkowicie zaciemnionego V segmentu metasomy. Cały rodzaj Rhopalurus nie jest jeszcze dokładnie zbadany i wymaga jeszcze wnikliwej obserwacji przez naukowców.

Opracował Chev


Bibliografia 
http://www.tui.pl/wenezuela/index.php
* http://www.ub.ntnu.no/scorpion-files/r_ ... graphy.pdf
* http://www.scielo.br/scielo.php?pid=S01 ... ci_arttext