Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Data modyfikacji: 2020-10-09 10:32
Skorpiony >> Tityus bahiensis

Tityus bahiensis

Polecany dla zaawansowanych
Odkrywca: Rok: Nie wymaga rejestracji

Nazwa łacińska: Tityus bahiensis
Systematyka:
  • Gromada: pajęczaki (Arachnida)
  • Rząd: skorpiony (Scorpiones)
  • Rodzina:
  • Rodzaj:
Biotop: np. Namorzyny, lasy liściaste, Konary, itp
Temperatura °C: np.W dzień XX°C, w nocy nie niżej niż YY°C
Wilgotność powietrza %: np. W dzień XX-ZZ%, w nocy nie niżej niż XX-VV%.
Typ terrarium: Dla skorpionów zamieszkujących lasy tropikalne
Aktywność: Dzienna
Siła jadu: Słaby jad (porównywalny z jadem pszczoły)
Gatunek niebezpieczny wg rozporządzenia: Nie
Temperament: Łagodny
Szybkość ruchu: Powolny
Wielkość terrarium: 10x10x10cm
Rozpoznawanie płci: np. Liczba "zębów" na pektynach u samicy wynosi od 19 do 30, natomiast u samca 25 do 36. Pektyny samca są dłuższe.
Polecany dla: Zaawansowany

Opis gatunku:

Informacje ogólne
1. Nazwa łacińska
Tityus bahiensis (Perty, 1833)

2. Nazwa polska
Brak 

3. Nazwy handlowe
Brak

4. Środowisko życia
Skorpion ten szuka schronienia w zawalonych pniach drzew, rumowiskach skalnych itp. można go również znaleźć w jamach sięgających długością do 30cm co jest dość nietypowym zachowaniem dla skorpionów z rodzaju Tityus

5. Występowanie
Argentyna, Brazylia, Paragwaj.

6. Wygląd
T. bahiensis to niewielki skorpion (5,5- 6,5 cm) koloru brązowo-żółtego, z ciemniejszymi plamami wpadającymi w kolor blado-czarny na: prosomie (głowotółów), mesosomie (przedodwłok), końcówkach pedipalp i metasomy (4,5 segment) telson (kolec jadowy) również jest ciemny; ciemne plamy pokrywają również nogogłaszczki i odnóża skorpiona w środkowych miejscach: uda (femur), rzepki (patella), golenia (tibia), przedstopia (basitarsus). Wszystkie opisane ciemne miejsca uwidaczniają się z wiekiem, młode skorpiony mogą nieco różnic się od tego opisu. Liczba zębów na pektynach u tego gatunku waha się od 18 do 23. "Drugi kolec" na telsonie jest dobrze widoczny. Ruchomy palec posiada 17 "zębów". Samce tego gatunku różnią się od samic bardziej bulwiastymi pedipalpami a dokładniej miejscem zwanym chela. Samce dojrzewają już jako L5 samice zaś jako L6. Długość życia tego gatunku wynosi mniej więcej 2 do 3,5 roku.

Informacje hodowlane
1. Wielkość terrarium
Terrarium dla pary skorpionów powinno wynosić 30x20x20 cm, maluchy trzymamy w odpowiednio: kliszówkach, pojemnikach na mocz, pojemnikach po sałatce. Jako podłoża używamy torfu lub czegoś co pomoże utrzymać nam dość wyskokom wilgotność; jako ozdób możemy użyć drewna kamieni mchu itp.. Powinniśmy zapewnić skorpionom pionowo ustawiony kawałek jakiegoś chropowatego materiału- jest to niezbędne ponieważ skorpiony nadrzewne linieją zwisając pedipalpami w dół.

2. Temperatura
Temperatura w dzień powinna być utrzymana w zakresie 25-32 *C z nocnym spadkiem do około 20 *C

3. Wilgotność
Wilgotność zakres 60-80%; dla młodych skorpionów około 75% dla dorosłych wystarczy 65% 

4. Rozród w hodowli
Gatunek ten jak większość Tityusów nie sprawia problemów podczas rozmnażania. Okres ciąży trwa od 2,5 do 4,5 miesiąca po czym samica rodzi młode, które wchodzą na jej grzbiet. Młode na grzbiecie matki przejdą pierwsza wylinkę w przeciągu 10 dni (nawet szybciej) należy je wtedy jeszcze zostawić z matka na około 2 tygodnie.

5. Jad
Tityus bahiensis należy do rodziny Buthidae i rodzaju Titus (C.L. Koch, 1836) samo to zalicza go do skorpionów potencjalnie niebezpiecznych dla ludzkiego życia. Tityus bahiensis wraz z Tityus serrulatus i Tityus stigmurus są zaliczane do najbardziej niebezpiecznych przedstawicieli rodzaju Tityus. Wartość LD dla tego gatunku wynosi LD50 (mg / kg) 1.38 (Hassan 1984)

6. Dostępność w handlu
Słabo dostępny na rynku.

Skorpion ten potrafi być agresywny i nieprzewidywalny, często ataku nie poprzedza ostrzeżenie, zmiana pozycji czy jakikolwiek ruch. Jad tego skorpiona może zabić dorosłego zdrowego człowieka. Skorpion polecany pełnoletnim i doświadczonym hodowcą.

 

Opracowanie ChevŹródła 
www.venomlist.com 
doświadczenia własne