Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Data modyfikacji: 2020-10-09 10:31
Skorpiony >> Tityus trinitatis

Tityus trinitatis

Polecany dla zaawansowanych
Odkrywca: Rok: Nie wymaga rejestracji

Nazwa łacińska: Tityus trinitatis
Systematyka:
  • Gromada: pajęczaki (Arachnida)
  • Rząd: skorpiony (Scorpiones)
  • Rodzina:
  • Rodzaj:
Biotop: np. Namorzyny, lasy liściaste, Konary, itp
Temperatura °C: np.W dzień XX°C, w nocy nie niżej niż YY°C
Wilgotność powietrza %: np. W dzień XX-ZZ%, w nocy nie niżej niż XX-VV%.
Typ terrarium: Dla skorpionów zamieszkujących lasy tropikalne
Aktywność: Dzienna
Siła jadu: Słaby jad (porównywalny z jadem pszczoły)
Gatunek niebezpieczny wg rozporządzenia: Nie
Temperament: Łagodny
Szybkość ruchu: Powolny
Wielkość terrarium: 10x10x10cm
Rozpoznawanie płci: np. Liczba "zębów" na pektynach u samicy wynosi od 19 do 30, natomiast u samca 25 do 36. Pektyny samca są dłuższe.
Polecany dla: Zaawansowany

Opis gatunku:

Informacje ogólne
1. Nazwa łacińska
Tityus trinitatis

2. Nazwa polska
Brak 

3. Nazwy handlowe
Brak

4. Środowisko życia
Zamieszkuje drzewa, rumowiska, zwalone pnie drzew itp. 

5. Występowanie
Trynidad, Tobago

6. Wygląd
Tityus trinitatis jest koloru brązowo-czerwonego; końcówki pedipalp oraz 4 i 5 segment metasomy (wraz z telsonem) są ciemniejsze od reszty ciała. Młode T. trinitatis mogą przypominać wyglądem Tityus magnimanus. Dorosłe T. trinitatis osiągają wielkość od 50mm do 60mm. Rozpoznanie płci u tego gatunku jest proste i nie wymaga liczenia zębów na pektynach, czy dużego doświadczenia. Różnice w wyglądzie pomiędzy samcem a samicą widać na pierwszy rzut oka. Samce są smuklejsze i mniej masywne od samic, co widać dość wyraźnie po metasomie. Samice są ciemniejsze i bardziej czerwonawe od samców, samce zaś są bardziej brązowe i jaśniejsze. Ponadto liczba zębów na pektynach u samców wynosi 18-21, a u samic 16-20. Skorpiony te osiągają dojrzałość płciową po około 10-12 miesiącach, gdy będą w stadium L6 (6th instar) czyli po 5 wylinkach; niektóre samce są gotowe do rozrodu już w stadium L5. 

Informacje hodowlane
1. Wielkość terrarium
Terrarium wielkości 30x20x20 cm w zupełności wystarczy dla dorosłej pary. Dla jednego dorosłego osobnika wystarczy średnie faunarium. Podrostki trzymamy w zależności od stadium w kliszówkach, pojemnikach na mocz, pojemnikach po sałatce, faunariach. Oczywiście nie możemy zapomnieć o pochyłej lub pionowej, chropowatej powierzchni, która pomoże skorpionowi przejść wylinkę. Jak większość Tityusów i innych “barków” T. trinitatus przechodzi wylinkę zwisając pedipalpami w dół. 

2. Temperatura
Temperatura w dzień powinna wynosić od 26*C do 32*C w dzień; w nocy może spadać nawet do 20*C.

3. Wilgotność
Wilgotność powinna wynosić mniej więcej 65%-75%. Dobrze jest od czasu do czasu spryskać elementy wystroju, jak i ścianki terrarium wodą- Tityusy często spijają kropelki wody. 

4. Rozród w hodowli
Gatunek ten nie sprawia problemów podczas rozmnażania. Para nie przejawia wobec siebie agresji, a po kopulacji możemy bez obaw zostawić partnerów razem w jednym pojemniku aż do momentu, gdy samica będzie zbliżała się do porodu. Wtedy dobrze jest przenieść samca do innego pojemnika, a samicę zostawić w spokoju. 

5. Jad
T. trinitatus należy do rodziny Tityus, dlatego nie powinniśmy lekceważyć ani jego temperamentu, ani siły jadu. Toksyczność jadu T.t jest znaczna (LD50 = 2.0 mg/kg), niektóre źródła twierdzą, że gatunek ten jest odpowiedzialny za większość śmiertelnych ukąszeń na wyspach Trynidad i Tobago. 

6. Dostępność w handlu
Radki zarówno na Polskim jak i zagranicznym rynku. Gatunek ten w hodowli to niezwykle cenny okaz i powód do dumy.

Tityus trinitatis jest niezwykle pięknym i ciekawym skorpionem, lecz niestety przez swój temperament jak i siłę jadu powinien być hodowany wyłącznie przez pełnoletnich i doświadczonych hodowców. Nie jest to ciężki w utrzymaniu skorpion i każdy kto miał już doświadczenie z południowo-amerykańskimi "bark scorpions" nie powinien mieć kłopotów z odchowaniem tego gatunku. Wszystkich doświadczonych hodowców szczerze zachęcam do hodowli skorpionów z rodzaju Tityus jako jednych z najciekawszych przedstawicieli skorpionów.

 

Opracowanie Chev

Źródła 
www.venomlist.com 
doświadczenia własne