Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Data modyfikacji: 2020-12-07 03:10
Artykuły >> Ucieczka skorpiona

Ucieczka skorpiona

Skorpiony w tym gatunki bardzo silnie jadowite od jakiegoś czasu stały się na polskim rynku zwierzętami łatwo dostępnymi i to po dość przystępnych cenach co zachęciło mnie do napisania n.w. artykułu. Hodując każde jadowite zwierzę musimy zadać sobie pytanie czy podołamy oraz czy zdajemy sobie sprawę z ryzyka związanego z ucieczką zwierzaka . Postanowiłem zająć się zagadnieniem ucieczki gdyż właśnie taka niemiła przygoda spotkała mnie ostatniego czasu , a nigdzie na forum nie udało mi się znaleźć poradnika co zrobić w takim przypadku. 

Kupując skorpiona musimy w pierwszej kolejności zadbać o właściwy dla niego zbiornik hodowlany . Zbiornikiem takim może być odpowiednio przerobione akwarium, terrarium otwierane od góry (tzw. z klapką), lub sztywne plastikowe pudełka na żywność dostępne w supermarketach .Odradzam terraria typu gilotynka oraz z suwanymi drzwiczkami , ze względu na ryzyko ucieczki lub ukąszenia podczas manipulacji oraz możliwość odsunięcia drzwiczek (zwłaszcza przez duże gatunki jak Pandinus ssp. lub Heterometrus ssp.) , przeciśnięcia się między prowadnicami (małe gatunki jak Euroscorpius spp.) oraz ryzyko niedomknięcia drzwiczek , odradzam również pojemniki na żywność z miękkiego plastiku (tzw. salatko-boxy) ze względu na możliwość otworzenia pudełka przez zwierzaka.

Należy pamiętać iż wysokość zbiornika powinna być co najmniej 2 dłuższa niż cały skorpion .Przy silnie jadowitych , oraz dużych i silnych gatunkach warto zabezpieczyć terrarium kłódka (razem ze skoblem jest to wydatek ok 10zl) lub specjalnym zamkiem do terrarium i szczotkami zabezpieczającymi prowadnice (dot. pojemników z suwanymi drzwiczkami).

Nasuwa tu się pytanie czemu ma służyć aż tak drastyczny system zabezpieczeń - otóż warto zdać sobie sprawę iż skorpiony w przeciwieństwie do ptaszników nie są zwierzętami silnie terytorialnymi. Pajęczaki te polują aktywnie co sprawia iż są zwierzętami bardzo skorymi do wędrówek zwłaszcza po wpuszczeniu do terrarium , zaniepokojeniu lub w poszukiwaniu pożywienia. Dodatkowo warto pamiętać iż mimo ze nie wspinają się one po gładkich powierzchniach to świetnie pomagają sobie we wspinaczkach szczypcami (łapiąc się krawędzi i podciągając) oraz metasoma dzięki której opierając się o szybę są w stanie postawić się pionowo na cała swoją długość , pięknie też potrafią się wdrapywać po silikonie w rogach terrarium a młode osobniki wykorzystując nacieki wapienne na szybach powstałe po zraszaniu. Niestety jak to bywa z każdym żywym zwierzakiem ucieczki zdarzają się z rożnych powodów, co więc zrobić gdy skorpion jednak ucieknie?

W pierwszej kolejności zadajmy sobie pytanie w jakim środowisku i jaki tryb życia prowadzi dany gatunek , oraz czy jego jad może zagrozić życiu lub zdrowiu mieszkańców lub zwierząt domowych gdyż od tego zależy jakie kroki należy podjąć w celu schwytania lub unieszkodliwienia zwierzaka . Nie panikujmy szanse ze nas ukąsi są raczej znikome gdyż są to zwierzęta nocne unikające hałasów więc będą nas unikać bardziej niż my ich - oczywiście sprawa ma się gorzej gdy mamy małe dzieci lub zwierzęta jak pies lub kot.

Drugim krokiem będzie zaopatrzenie się w rekwizyty pomocne nam w poszukiwaniach . Przedmiotami takimi są:

- Rękawice skórzane

- Pęseta ok 30cm

- Latarka

- Lampa ultrafioletowa

- Pojemnik plastikowy

- Linijka ok 50cm lub sztywny cienki metalowy pręt

- Raid lub inny środek owadobójczy w aerozolu

- Buty (najlepiej glany , trapery lub inne wysokie obuwie)

- Wilgotny torf lub włókno kokosowe

- Miska

- Deska

- Lapka na myszy

- Stary koc , szmata , ręcznik Itp

- Leki antyhistaminowe , wapno , odsysacz do jadu o ile takowy posiadamy


3. Jeżeli jesteśmy w stanie określić przybliżony czas jaki minął od ucieczki zwierzaka to jest to dość duże ułatwienie , skorpion po wydostaniu się najprędzej zaszyje się w pierwszym ciasnym i niedostępnym miejscu blisko terrarium czyli czy znając życie za największa i najbardziej niedostępną szafę w pobliżu lub w najbliższej okolicy terrarium .

4. Poinformuj rodzinę i uświadom jej czego szukasz i czym grozi niestosowanie się do zasad takich jak , nie chodzenie boso lub w klapkach po ciemku po domu , nie zaglądanie w obuwie przed założeniem itp , oraz poinformować co zrobić gdy znajda skorpiona podczas naszej nieobecności w domu oraz jak postępować w wypadku ukąszenia - nie należy bać się mamy gdyż w przypadku rodziny Buthidae ukąszenie może zakończyć się śmiercią członka rodziny

5. Uniemożliwiamy zwierzętom domowym i małym dzieciom dostanie się do pomieszania w którym stoją terraria, a szpary pod drzwiami zatykamy kocem lub inną szmatą uniemożliwiając wydostanie się skorpiona poza pokój z terrariami

6. Zakładamy rękawice i zaczynamy przetrząsanie wszystkich rzeczy leżących na podłodze , oraz szaf i rzeczy w szafach jeżeli zachodzi podejrzenie iż zwierzak mógł dostać się do środka . Większość skorpionów wspina się raczej niechętnie zwłaszcza dużych i ciężkich natomiast jeżeli posiadamy jakieś skorpiony nadrzewne (Buthidae tzw. bark skorpions czyli np T.stigmurus) koniecznie należy przejrzeć wyżej położone partie pokoju jak regały, szafy, karnisze na firanki itp. Odsuwamy meble a w wypadku kiedy nie jesteśmy w stanie tego zrobić wsuwamy pod nie długa linijkę lub pręt i staramy się zwierzaka wygonić z pod mebla. Jeżeli działania nie poskutkują należy przejść do pkt. kolejnego

7. W wypadku skorpionów tropikalnych wymagających dużej wilgoci przy niskim stopniu wilgotności w mieszkaniu i dużym zapyleniu zwłaszcza pod meblami szanse na przeżycie są raczej znikome i po tygodniu zwierzak pewnie padnie ze względu na brak wody i wielkie ilości kurzu, w wypadku skorpów pustynnych sprawa ma się znacznie gorzej wiec należy szukać do skutku.

Jeżeli ucieczka miała miejsce w zimie otwieramy na oścież okna w celu wymrożenia zwierzaka , jeżeli podczas ciepłych pór roku należy , w zależności od stopnia jadowitości zwierzaka , zamknąć szczelnie drzwi i okna, następnie wynieść terraria z pokoju i rozpocząć gazowanie Raidem lub innym środkiem owadobójczym ze szczególnym uwzględnieniem ciasnych i trudno dostępnych miejsc

8. Gdy jednak chcemy skorpiona dorwać żywego (nie zawsze opłaca się podejmować takie ryzyko w zależności od gatunku) należy zamknąć drzwi i okna w pomieszczeniu a następnie porozkładać pułapki. Sposób ich przygotowania jest bardzo prosty niestety skuteczność raczej zerowa . Na początek rozkładamy po pomieszczeniu obuwie takie jak glany trapery itp , w środku z reguły jest ciasno i ciemno a czasem i wilgotno więc jest szansa ze skorpion skusi się na taką kryjówkę , kolejna pułapką jest wysypanie w ciemnym i trudno dostępnym miejscu wilgotnego torfu i postawienie na nim pułapki na myszy , a jeśli takiej nie mamy wsypujemy do niskiej miski wilgotnej ziemi i podkładamy pochylnie z deski licząc na to iż skorpion skuszony wilgocią wejdzie po deseczce wpadnie do miski i już z niej nie wyjdzie

9. Największy okres aktywności skorpionów przypada na godziny nocne ok 2-4 rano i o świcie dlatego zarywamy nockę i patrolujemy mieszkanie z latarką (zapalenie światła doprowadzi do tego ze skorpion się przestraszy i umknie w ciemne miejsce) jeżeli mamy dostęp do ultrafioletu szukamy oświetlając nim ciemne ciasne zakamarki - skorpiony jak wiemy świecą w ultrafiolecie i ta metoda jest najskuteczniejsza i pozwala złapać zwierzaka podczas jego nocnych wędrówek.

Życzę wszystkim powodzenia w poszukiwaniu uciekinierów i pamiętajcie - bezpieczeństwo przede wszystkim i na koniec ciekawostka prawna. Radze zapoznać się z Ustawa o Ochronie Przyrody zwłaszcza z art.73, 74 , 127 paragraf 2 pkt. e , 129 , 131 pkt 9 , oraz KK art 155 , 156 paragraf 2 , 157 paragraf 3 , 160 paragraf 3 oraz prawdopodobnie 165 paragraf 1 pk1 , paragraf 2 , paragraf 3 (ostatni art dotyczy głownie sytuacji gdyby uciekło nam w domu stado skorpionów , jadowitych węży itp . ). KC. art 415 , 431, 444 , 446 .

Jeżeli nie wiedzą co posiadasz, a sprawa ucieczki ujrzy światło dzienne odpowiedzą oni (o ile jesteś nieletni) za niedopełnienie opieki nad dzieckiem.

Opracowanie i zdjęcia na bazie własnych doświadczeń , obserwacji , oraz informacji z literatury i internetu. Piotr Śliwiński